іНФОРМАЦІЯ ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ

Обрізка дерев в охоронних зонах ЛЕП – необхідність безперервного електропостачання

Енергетична система України унаслідок агресії росії зазнає серйозних руйнувань. Населені пункти залишаються без електропостачання. Проте не лише ворожі атаки є причинами аварійних знеструмлень повітряних ліній електропередачі (далі – ЛЕП).

Через торкання (дотик) до ЛЕП гілок та дерев, що виросли в охоронних зонах цих ліній, виникає низка негативних наслідків, серед яких:

- обрив проводів;

- припинення електропостачання;

- пожежа;

- шкода здоров’ю людей, майну тощо. Тому обрізання гілок та видалення самих дерев – один із найпростіших і найдієвіших способів забезпечити безперервний розподіл електричної енергії. Тож це одна з важливих робіт, яку здійснюють оператори систем розподілу (далі – ОСР), нехтувати якою неприпустимо. Щоб не траплялося випадків обриву проводів від падіння гілок та дерев, вздовж будь-якої ЛЕП встановлено охоронну зону, ширина якої залежить від напруги лінії і береться по вертикалі проєкції крайніх проводів:

- 2 м – до проводів напругою до 1 кВ;

- 10 м – до проводів напругою до 20 кВ;

- 15 м – до проводів напругою до 35 кВ;

- 20 м – до проводів напругою до 110 кВ;

- 25 м – до проводів напругою до 150-220 кВ;

- 30 м – до проводів напругою до 330 кВ;

- 40 м – до проводів напругою до 750 кВ.

Традиційно сезон чистки трас стартує 15 жовтня і триває до 15 квітня: цей період рекомендований екологами, адже дерева у цей час «сплять» і обрізка гілля їм не шкодить.
Щороку енергетики визначають місця, які необхідно чистити, складають відповідні плани-графіки розчистки трас. У графіках зазначено, коли і де буде вимикатися електролінія, для того, щоб і енергетики, і господарі змогли обрізати дерева.

Згідно з пунктом 7 Правил охорони електричних мереж, працівники ОСР здійснюють чистку просік повітряних ліній, які перебувають у віданні ОСР. Також представники ОСР можуть допомогти здійснювати розчистку електроліній від гілок дерев біля будинків і присадибних ділянок людей, які фізично не в змозі самостійно це зробити – неповносправних, самотніх та пенсіонерів.

В усіх інших випадках власники на своїх земельних ділянках повинні робити це самостійно.

Тому нагадуємо громадянам, органам місцевого самоврядування, установам та організаціям про необхідність дотримуватись вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Правил охорони електричних мереж та Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України.

Згідно із зазначеними документами, відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними є:

-  на об’єктах благоустрою державної чи комунальної власності – балансоутримувачі цих об’єктів;

- на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях – установи, організації, підприємства;

-  на територіях земельних ділянок, які відведені під будівництво, – забудовники чи власники цих територій;

-  на безхазяйних територіях, пустирях – місцеві органи самоврядування;

-  на приватних садибах і прилеглих ділянках – їх власники або користувачі.

Якщо необхідно зрізати зелені насадження біля ЛЕП на власній приватній території – потрібно звернутися до регіонального підрозділу ОСР із відповідною заявою, аби його працівники вимкнули лінію від напруги для безпечної обрізки власних дерев та гілок, які загрожують падінням на електромережі. Також можна звернутись до органу місцевого самоврядування (об’єднану територіальну громаду, сільську, селищну, міську раду) для організації проведення таких робіт, для прикладу, на всій вулиці, користуючись знеструмленням електромереж. Роботи з обрізки дерев виконує (або оплачує) замовник.

Якщо виявлено небезпечні дерева або гілки на землях загального користування – необхідно терміново звернутися до органів місцевого самоврядування задля усунення небезпеки.

Слід пам’ятати, що для уникнення подібних небезпек – не можна садити дерева під ЛЕП, необхідно вчасно обрізати гілки дерев, які уже ростуть, та інформувати органи місцевого самоврядування про зелені насадження, які можуть бути небезпечними.

Також читайте https://bit.ly/3W8j8gn