ДЕРЖАВНА ПРОГРАМА НАУКОВО-ТЕХНІЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ СОРТІВ РОСЛИН ВИКОНАНА КІРОВОГРАДСЬКОЮ ФІЛІЄЮ УІЕСР
Кіровоградська філія Українського інституту експертизи сортів рослин, що розташована в селі Новоселиця, протягом 87 років проводить випробування нових сортів та гібридів сільськогосподарських культур. За архівними даними сортовивчення започатковано в далекому 1937 році в селі Юзефівка (нині с. Йосипівка), а з 1988 року в селі Новоселиця. Сортові дослідження проводилося в польовій, овочевій та кормовій сівозмінах. Було закладено фруктовий сад, де проводили сортовивчення новинок селекції плодово-ягідних культур. Протягом багатьох років на сортодільниці нагромаджено надзвичайно багатий і цінний досвід, збережені архівні дані, сформовані науково обґрунтовані методики проведення сортодослідів, які лягли в основу сортовивчення польових культур.
Упродовж багатьох років виробнича діяльність філії спрямована на виконання Державної програми науково-технічної експертизи нових сортів і гібридів сільськогосподарських культур на придатність до поширення в Україні та на охороноздатність, що регулюється Законом України «Про охорону прав на сорти рослин». Виконує експертизу сортів рослин на відмінність, однорідність та стабільність сорту (ВОС-тест), занесення селекційних новинок до Державного реєстру сортів рослин придатних для поширення в Україні.
У нинішньому році на дослідних ділянках філії агрономи-експерти в галузі селекції провели випробування нових сортів на придатність для поширення (ПСП) пшениці озимої та ярої, ячменю озимого та ярого, ріпаку озимого, сої, гібридів кукурудзи та соняшнику української та іноземної селекції. В цілому було проведено і досліджено 534 фізичних сортодослідів польових сільськогосподарських культур. У конкурсному сортовивченні (сорти закодовані) 85 сортів пшениці озимої, отримано найвищу урожайність сорту «кандидат» – 79,3 ц/га, а середня по досліду склала 63,6 ц/га. По ячменю озимому було проведено 11 сортодосліджень, найвищу урожайність 99,2 ц/га видав сорт «кандидат» іноземної селекції, середня урожайність по дослідах – 90,5 ц/га. Новинки селекції ріпаку озимого досліджувалися в 94 сортодослідах, найвищий результат – 42,7 ц/га досяг гібрид «кандидат» європейської селекції, середня урожайність по дослідах ріпаку становила 31 ц/га. Науково технічну експертизу сої було проведено по 41 сорту, найвищу урожайність було отримано від сорту «кандидат» - 22,3 ц/га. Кукурудза досліджувалась у 164 нових гібридів, високу урожайність, як для цього року отримано від гібриду «кандидат» - 61,2 ц/га (ФАО 300-350), буде доречно, що за липень-серпень випало лише 15,2мм опадів. Дослідження соняшнику галузеві спеціалісти провели у 117 нових гібридів, високу урожайність видав гібрид «кандидат» - 22,3 ц/га української селекції.
Агрономи-експерти провели дослідження на ВОС-тест - 432 сортів та гібридів. Було описано і перевірено морфологічні ознаки на відмінність, однорідність та стабільність у 135 сортів пшениці озимої, 17 сортів ячменю озимого, 252 складових батьківських ліній і гібридів соняшнику, сорго - 28 сортів.
У складі колективу філії на постійній основі працює вісімнадцять людей, із них дев’ять дипломованих фахівців сільськогосподарського виробництва, в тому числі шість агрономів експертів у галузі сортознавства та селекції польових культур. Вони тримають під постійним контролем весь технологічний процес, пов’язаний з сортовивченням селекційних новинок. Середньомісячна заробітна плата фахівців експертизи становить 12780 гривень. За 11 місяців Кіровоградська філія Українського інституту експертизи сортів рослин сплатила до міського бюджету 615927,52 гривень податків. Державну програму науково-технічної експертизи сортів рослин поточного року фахівці філії виконали в повному обсязі.