Благовіщенська міська територіальна громада

Голованівського району Кіровоградської області

Туберкульоз - інфекційне захворювання, спричинене мікобактеріями туберкульозу

Дата: 25.03.2025 10:30
Кількість переглядів: 29

      Фото без опису Вважається, що мікобактерії можуть жити у річковій воді до 5 місяців, у ґрунті 1–2 місяці, у фекаліях і на пасовищахбільше 1 року, в молочних продуктах, що зберігаються при низьких температурах – до 10 місяців. При температурі - 23 °С мікобактерії туберкульозу живуть роками, однак при нагріванні до температури + 85 °С вони гинуть через півгодини.

За даними ДУ «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» у 2024 році кількість уперше зареєстрованих в Україні захворювань на туберкульоз, включно з його рецидивами, становила 18140 (44,2 на 100 тис. населення), що на 8,7 % менше аналогічного показника 2023 року. Найбільші показники захворюваності на туберкульоз серед Кіровоградської, Дніпропетровської та Одеської областей.

Зазвичай в Україні реєструється туберкульоз легень, але хвороба може вражати й інші органи та системи організму.

Джерелом інфекції є хвора на активний туберкульоз людина. Якщо вона не лікується, то може інфікувати 10-15 (або більше) осіб на рік.

Передача відбувається повітряним шляхом під час кашлю, розмови, чхання. Ризик проникнення мікобактерій туберкульозу у легені здорової людини залежить від концентрації інфекційних частинок у повітрі й тривалості вдихання зараженого повітря. Також передача захворювання (хоч і нечасто) відбувається через шлунково-кишковий тракт, коли людина їсть недостатньо оброблені термічно (або просто сирі) заражені продукти тваринного походження.

У разі потрапляння мікобактерії в організм людини туберкульоз найчастіше не розвивається через реакцію імунної системи, та коли ця реакція слабка, розвивається активне захворювання.

Імовірність передачі від однієї людини до іншої залежить від декількох факторів. Вони включають кількість інфікованих аерозольних частинок, що виділяє джерело інфекції, ефективність вентиляції у середовищі, де знаходиться ця людина, тривалість контакту, вірулентність штаму, а також рівень імунітету здорової людини.

Для запобігання поширення захворювання необхідно ізолювати людей із активнимвідкритим») туберкульозом та розпочати курс лікування. Приблизно через два тижні після ефективного лікування люди з активним нерезистентним туберкульозом зазвичай уже не є заразними для інших.

Симптоми туберкульозу: кашель понад 2 тижні, підвищена температура тіла понад 7 днів, біль у грудях, поганий апетит, безпричинна втрата ваги, постійна слабкість, підвищена пітливість, особливо вночі, кровохаркання.

Одним з основних напрямків боротьби з туберкульозом є вакцинація БЦЖ. Вакцина забезпечує захист дітей від туберкульозного менінгіту і дисемінованого туберкульозу. Планову імунізацію проводять на третій, п’ятий день життя дитини. Діти, які не були щеплені в пологовому стаціонарі, підлягають обов’язковій вакцинації в закладах охорони здоров’я. Імунітет формується приблизно через 6 тижнів після щеплення.

В Україні лікування протитуберкульозними препаратами безоплатне. Воно проводиться за сучасними Стандартами медичної допомоги при туберкульозі, що ґрунтуються на доказах та відповідають рекомендаціям ВООЗ. Найголовніше під час лікування - суворо дотримуватися усіх призначень та рекомендацій лікаря та не переривати розпочате лікування.

 

Лікування залежно від стану пацієнта може бути амбулаторним або стаціонарним. За першого варіанту людина, отримує препарати за місцем лікування та, в деяких випадках, може продовжувати працювати.

 

Звертаємо увагу, що відповідно до вимог наказу Міністерства охорони здоров’я України від 23 липня 2002 року № 280 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України від 08 листопада 2023 року №1925) протипоказаннями для роботи за професіями, визначеними у Переліку виробництв, професій та організацій, до роботи в яких не можуть бути допущені особи, хворі на інфекційні хвороби, які є носіями збудників інфекційних хвороб, за умови, що такі особи становлять загрозу для здоров’я інших осіб є наявність туберкульозу з бактеріовиділенням, що підтверджено бактеріологічно.

Під час заходів державного нагляду (контролю) та комісійних обстежень підприємств, установ та організацій Держпродспоживслужба області контролює питання проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв і організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб, зокрема наявність особистих медичних книжок у працівників з пройденим медичним оглядом.

І наостанок акцентуємо, що туберкульоз - виліковне захворювання. Успіх залежить від вчасно розпочатого прийому ефективних медпрепаратів і дисципліни пацієнта у дотриманні всіх рекомендацій лікаря та регулярному прийомі ліків.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь