Благовіщенська міська територіальна громада

Голованівського району Кіровоградської області

Благовіщенський відділ ГУ держпродспоживслужби в області інформує

                                                                                                                                                  Оприлюднено 31.05.2023

АКТУАЛЬНЕ ПИТАННЯ СЬОГОДЕННЯ – ВЧАСНЕ ПРОВЕДЕННЯ ПОПЕРЕДНЬОГО ПОЛЬОВОГО ОЦІНЮВАННЯ 

Настав час визначення сортових якостей насіння, а саме проведення попереднього польового оцінювання (обстеження) зернових культур.

У ході попереднього польового оцінювання кожен заявлений посів обстежують у натурі для підтвердження ідентичності сорту за комплексом сортовирізняльних ознак, що проявляються у період колосіння (викидання волоті) – цвітіння, а також перевіряють дотримання вимог технології виробництва насіння (попередники, межі посіву, просторова ізоляція) та ступінь засміченості посіву бур’янами (карантинними, важковідокремлюваними, злісними), важковідокремлюваними культурами, ураженості хворобами і пошкодженості шкідниками. При проведенні попереднього польового оцінювання до уваги беруть тільки ті ознаки, які в цей період мають явно виражений прояв.

Відповідно до Закону України «Про насіння і садивний матеріал», ця процедура здійснюється аудиторами із сертифікації, які зареєстровані у Державному реєстрі аудиторів із сертифікації (агрономів-інспекторів). Послугою аудиторів можуть скористатися як суб’єкти насінництва (виробництво насіння з правом реалізації), так і господарства-виробники товарної продукції (виробництво насіння для власних потреб).

Позитивний результат проведеного попереднього польового оцінювання є підставою для здійснення остаточного польового оцінювання (обстеження) посіву, кінцева мета якого є визнання посіву сортовим, а урожай придатним на насіннєві цілі. Остаточне обстеження проводиться у фазі розвитку рослин, коли проявляється найбільше сортовирізняльних ознак. Для пшениці, жита тритикале, ячменю, вівса – це кінець воскової-початок повної стиглості зерна.

За результатами остаточного польового оцінювання (обстеження) посіву складається «Акт польового оцінювання (обстеження)», який є підставою для отримання сортового сертифікату при виробництві насіння для реалізації та сортовим, супровідним документом до відібраних проб насіння, призначеного для внутрішньогосподарського використання. Такі проби направляються до лабораторій для визначення посівних якостей насіння. З переліком акредитованих лабораторій можна ознайомитись за цим посиланням.

Процедуру проведення польового оцінювання регламентує Порядок проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал, затверджений постановою КМУ від 21.02.2017 № 97.

У підсумку аграрій, який використовує на посів не тільки придбане сортове насіння, а й власного виробництва, працює у правовому полі.

За роз’ясненнями та консультаціями з цього питання можна звертатися до відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки за телефоном +380501717369. Ми знаходимося за адресою: м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 84, каб. 404.


  Оприлюднено 27.04.2023

ПОРЯДОК ВКЛЮЧЕННЯ СУБ’ЄКТІВ НАСІННИЦТВА ТА РОЗСАДНИЦТВА ДО ДЕРЖАВНОГО РЕЄСТРУ РЕКОМЕНДОВАНІ

Мінагрополітики України розпочало прийом заяв для включення до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва на 2023 рік. 

Включення до Реєстру здійснюється відповідно до статті 12 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» та «Порядку ведення Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 № 882.

Для включення до Реєстру юридичної або фізичної особи-підприємця, який планує виробляти та реалізовувати насіння і садивний матеріал, необхідно подати до Мінагрополітики заяву.

Прийом заяв про включення юридичної або фізичної особи-підприємця до Реєстру здійснюється за адресою: 01001, Україна, м. Київ, вул. Хрещатик, 24, Міністерство аграрної політики та продовольства України. В електронній формі заява подається на адресу: [email protected]. У разі виникнення питань, звертайтесь за телефоном (044) 363-08-45.

При відправці Заяви, для оперативного вирішення питань, обов’язково необхідно вказати своє прізвище, ім’я та по-батькові, зворотну адресу і контактний номер телефону.

Мінагрополітики безоплатно перевіряє правильність і достовірність поданих заявником відомостей протягом 10 календарних днів з дня надходження заяви та приймає рішення про включення або відмову у включенні заявника до Реєстру.

Звертаємо увагу, що заяву необхідно подати до початку проведення польового оцінювання посівів (насаджень), оскільки проведення польового оцінювання насінницьких посівів та насаджень з подальшою видачею сертифікатів, що дають право на реалізацію насіння, передбачено лише у суб’єктів, занесених до Реєстру.

Зазначимо, що відповідно до Закону України від 16.11.2022 № 2763-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення законодавства у сфері охорони прав на сорти рослин та насінництва і розсадництва у відповідність із положеннями законодавства Європейського Союзу» набрання чинності, якого відбудеться 10.06.2023, статтю 28 Закону України «Про насіння та садивний матеріал» доповнено частиною п’ятою такого змісту: «Умисне виробництво та/або заготівля, та/або пакування, та/або маркування, та/або затарювання, та/або пропонування до продажу, та/або зберігання фальсифікованого насіння та/або садивного матеріалу з метою продажу - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - від п’яти тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, з конфіскацією фальсифікованої продукції, обладнання для вироблення фальсифікованого насіння та/або садивного матеріалу».

 


оприлюднено 19.04.2023

ПОНОВЛЕНО ЗДІЙСНЕННЯ ПЕРЕВІРОК ЗА ДОТРИМАННЯМ

АНТИТЮТЮНОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА 

Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області інформує споживачів та суб’єктів господарювання про відновлення заходів державного нагляду (контролю) щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення. Так, набув чинності наказ МОЗУ від 17.03.2023 № 522 «Про затвердження Переліку підстав для здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення на період воєнного стану», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.04.2023 за № 561/39617.

Документ встановлює такі підстави для здійснення перевірок в зазначеній сфері на період дії воєнного стану:

 • Подання суб’єктом господарювання письмової заяви до Держпродспоживслужби або Головних управлінь Держпродспоживслужби в областях та в місті Києві про здійснення позапланового заходу державного нагляду(контролю) за його бажанням.
 • Доручення Прем’єр-міністра України про перевірку суб’єктів господарювання стосовно дотримання вимог законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення у зв’язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини та забезпечення безпеки держави.
 • Звернення фізичної особи про порушення, що спричинило шкоду її правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення(за наявності).

Зазначимо, що з 11 липня 2022 року набули чинності нові антитютюнові обмеження щодо заборони вживання у громадських місцях електронних сигарет, IQOS, glo та кальянів, так як і звичайних сигарет.

Зокрема зміни впроваджують:

 • заборону куріння пристроїв для нагрівання у всіх громадських місцях;
 • запровадження медичних попереджень на пачках електронних сигарет та рідин до них, на цигарках медичне попередження збільшилося до 65% від розміру упаковки;
 • заборону повідомлення про характерний смак і аромат, будь-які смако-ароматичні чи інші добавки або про їх відсутність;
 • заборону реклами та стимулювання продажів тютюнових виробів, електронних сигарет та рідин до них, пристроїв для нагрівання тютюну.

Звертаємо увагу, що відповідно до статті 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» визначено такі місця загального користування:

 • заклади ресторанного господарства,
 • медустанови,
 • спортивні, фізкультурно-оздоровчі споруди,
 • навчальні заклади та об'єкти культурного призначення,
 • готелі та гуртожитки,
 • приміщення підприємств, установ та організацій,
 • офісні та державні споруди,
 • зупинки громадського транспорту,
 • вокзали, станції та приміщення аеропортів,
 • дитячі майданчики,
 • місця загального використання житлових будинків, ліфти, підземні переходи.

У таких місцях розміщується наочна інформація про заборону куріння, що складається з графічного знака і тексту: «Куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено!». Що стосується спеціально відведених місць для куріння в аеропортах, там розміщується наочна інформація з графічним знаком і текстом: «Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров’ю!».

Окрім цього сільські, селищні та міські ради у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці можуть постійно або тимчасово заборонити куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, тютюнових виробів без їх згоряння та кальянів у додатково визначених ними місцях.

За порушення норм антитютюнового законодавства застосовуються штрафні санкції у разі:

 • розміщення попільничок або куріння у приміщеннях закладів ресторанного господарства(від 1 до 10 тис. грн.);
 • порушення заборони щодо реклами, стимулювання продажу та спонсорства тютюнових виробів(від 30 до 50 тис. грн за кожен факт реклами на окремому рекламоносії або кожний окремий захід з метою стимулювання продажу тютюнових виробів.

оприлюднено 19.04.2023

ПРОФІЛАКТИКА ІНФЕКЦІЙНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ ПІД ЧАС ВЕСНЯНИХ ПАВОДКІВ

У зв’язкузі складною ситуацією через весняне водопілля на території Світловодської та Онуфріївської громад Олександрійського району Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області звертає увагу на підвищений ризик епідемічних ускладнень серед населення потерпілих територій.

Зокрема, під час паводків до підземних ґрунтових вод, а отже й до свердловин, колодязів, каптажів природних джерел можуть потрапити збудники різноманітних інфекційних захворювань (туберкульозу, лептоспірозу, черевного тифу, сибірки, вірусних гепатитів, яйця та личинки гельмінтів, цистилямблій, дизентерійних амеб, баланти дія кишкового та ін.) зі скотомогильників, кладовищ, вбиралень, хлівів, сміттєзвалищ та інших забруднених територій.

Іншим небезпечним фактором є наявність у ґрунтових водах нітратів – кінцевого продукту біологічного розкладання органічних речовин, які у великій кількості присутні у ґрунтах на територіях сільськогосподарських угідь та тваринницьких ферм. Наявність у питній воді нітратів вище граничнодопустимої концентрації (50 мг/дм3) особливо небезпечна для немовлят та дітей молодшого віку через ризик виникнення отруєння, яке призводить до кисневого голодування організму, у тяжких випадках - з летальними наслідками.

Аби уникнути спалахів можливих інфекційних хвороб, варто дотримуватися деяких правил:

 • пріоритетним джерелом питного водопостачання має бути бутильована вода. За відсутності можливості її споживання рекомендується використовувати воду з централізованих мереж питного водопостачання;
 • не використовуйте для пиття некип’ячену воду з криниць та природних джерел. Найкраще – взагалі відмовитись від вживання колодязної та джерельної води. І ні в якому разі не давайте її дітям! Навіть для господарських цілей (гігієнічних потреб, миття посуду) необхідно користуватись добре прокип’яченою водою;
 • овочі та фрукти, особливо з підвалів, де наявні ґрунтові води, ретельно мийте, а потім обдавайте окропом. При приготуванні їжі обов’язково застосовуйте термообробку (варіння, смаження, запікання).
 • перед їжею обов’язково мийте руки з милом, руки також можна протирати зволоженими дезінфектантами серветками.

Після сходу води з ґрунтового покриву необхідно:

 • очистити поверхню ґрунту від сторонніх предметів, городи і присадибні ділянки перекопати на глибину 20-25 см;
 • індивідуальні вигреби та вбиральні (туалети) у разі переповнення спорожнити за допомогою асенізаційної машини та продезінфікувати хлорним вапном або іншим призначеним для цьогодезінфекційним засобом;
 • колодязі звільнити від нанесеного бруду, відкачати воду, почистити та продезінфікувати в них воду за допомогою хлорвмісних патронів;
 • провести дератизаційні заходи по знищенню гризунів в місцях їх можливого скупчення;
 • трупи загиблих тварин та птиці зібрати й здати на утилізацію спеціалізованим закладам.

У разі розвитку ознак інфекційних захворювань (підвищення температури тіла, лихоманка, запаморочення, головний біль, болі у животі, нудота, пронос, нежить, кашель, пожовтіння шкіри, склер очей, висипи на тілі та інші симптоми) терміново зверніться за медичною допомогою. Не допускайте самолікування, адже перебіг багатьох інфекційних хвороб може проходити з нехарактерними симптомами.

Пам’ятайте, що дотримання гігієнічних правил у повсякденному житті, а особливо при виникненні надзвичайних ситуацій, допоможе зберегти здоров’я Вам і Вашим рідним!

 

оприлюднено 04.04.2023 р

Як зменшити кількість нітратів в овочах

На полицях магазинів та на ринках з’являється все більше апетитних ранніх овочів.  Ми вже скучили за цими свіжими продуктами, плюс вітаміни, яких дуже бракує нашому організму. І все було б добре, якби не одне але – нітрати, які є майже у всіх овочах. До того ж, ранні овочі, особливо тепличні, містять набагато більше цих речовин, ніж пізні. Тому потрібно бути обережними, щоб не перестаратися з дозою.

Нітрат – це сіль або ефір азотної кислоти, який застосовується в якості добрива та у виробництві. Нітрати забезпечують ріст рослин, але завелика їх кількість, яка накопичується в овочах, а потім потрапляє в організм людини, шкодить здоров’ю.

Зверніть увагу! Шкідливі для здоров’я є не самі нітрати, а їх продукти окислення – нітрити, що утворюються, як під дією високих температур (кип’ятіння), так і безпосередньо в організмі під впливом мікрофлори шлунково-кишкового тракту. Нітрити добре всмоктуються в шлунково-кишковому тракті, швидко попадають в кров і розносяться по всьому організму, саме тому при надходженні в організм людини нітратів в дозах, які перевищують допустимі, виникає клінічна картина отруєння. Щодо безпечної для людини дози, однозначно відповісти на це запитання важко. Все залежить від індивідуальних особливостей людського організму.

Різні овочі здатні по-різному накопичувати нітрати. До високого (1000-7000 мг/кг) рівня накопичення нітратів належать: зелень (салат, шпинат, рукола, кріп, петрушка, щавель, кінза), а також листова капуста, зелена цибуля, редис, буряк; до середнього (200-600 мг/кг): картопля, капуста, морква, огірок, перець, кабачок, гарбуз, редька, хрін; до низького (80-100 мг/кг): бобові, помідор, цибуля, диня, кавун, деякі фрукти. Разом з тим, нітрати нерівномірно накопичуються в різних частинах овочів:

 • найбільша кількість нітратів накопичується поблизу кореня;
 • в листі петрушки, кропу, селери їх на 50–60 % менше, ніж у стеблі;
 • в листі капусти нітратів на 60–70 % менше, ніж в качані - не давайте його дітям;
 • в шкірці кавуна нітратів у 4–8 разів більше, ніж у м’якоті - не заставляйте дітей виїдати кавун близько до шкірки;
 • незрілі овочі і фрукти містять у 2–3 рази більше нітратів, ніж спілі;
 • огірки, дині, баклажани, кабачки мають постійне розподілення нітратів, яке збільшується від центру плоду до периферії і має найбільшу концентрацію біля шкірки і в самій шкірці.

Повністю убезпечити свій організм від вживання нітратів споживач не зможе, бо вони є майже у всіх овочах, фруктах та зелені. Проте вони небезпечні у надмірних кількостях, тому потрібно стежити за тим, що ви споживаєте і скільки.

Щоб уникнути отруєнь нітратами, потрібно:

 • купуючи овочі та фрукти, поцікавтеся у продавців наявністю супровідних документів, що засвідчують їх походження, безпечність та якість;
 • не купуйте овочеву продукцію на стихійних ринках;
 • купуйте овочі та фрукти натурального вигляду: вони не повинні бути надмірно великі, надзвичайно яскравого забарвлення, блищати, ніби відполіровані;
 • під час купівлі овочів майте на увазі, що мінімальний вміст нітратів частіше буває в овочах середнього розміру.
 • з обережністю застосовуйте в сільському господарстві та приватному секторі добрива.

Безпечна продукція – це та продукція, яка пройшла ветеринарно-санітарну експертизу, має експертний висновок і реалізується в місцях санкціонованої торгівлі. Державні лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на агропродовольчих ринках здійснюють дослідження овочів і фруктів на вміст нітратів та в разі виявлення невідповідностей така продукція в реалізацію не допускається.

Корисні поради для зниження вмісту нітратів у овочах (редиска, огірки, листя салату, томати, перець, кріп, петрушка, морква, листя капусти, картопля):

 1. Замочування в чистій воді протягом не менше 1 години. Це зменшить вміст нітратів в овочах на 25-30%. Результат буде ще кращим при збільшенні кількості води і продовженні часу вимочування.
 2. Бланшування і відварювання овочів у великій кількості води. Одержаний відвар для харчування не використовувати.
 3. Вимочування в 1% розчині аскорбінової кислоти. Це допоможе зменшити вміст нітратів на 36-58%.
 4. Соління і квашення овочів. На 4-й день вміст нітратів починає падати і на 18-й день дана сполука майже не визначається.
 5. Споживання овочевих салатів одразу після приготування, оскільки перетворення менш шкідливих нітратів в більш небезпечні нітрити може відбуватися у процесі окислення нарізаних і заправлених овочів в холодильнику.
 6. Нітратні сполуки чудово знешкоджуються лимонним або гранатовим соком, на їх основі можна готувати заправки для салатів або додавати їх у воду для замочування овочів та фруктів.

Виконуючи вказані рекомендації, Ви зможете уникнути неприємних наслідків від частування свіжими овочами та фруктами. Бережіть себе і своїх рідних!

 

 

 

Голованівське районне управління

Головного управління Держпродспоживслужби

в Кіровоградській області

 

 


оприлюднено 29.03.2023 р

оприлюднено 29.03.2023 р

оприлюднено 20.03.2023 р.

оприлюднено 28.02.2023р

ВЕСНЯНІЙ ПОСІВНІЙ У 2023 РОЦІ БУТИ

Незважаючи на всі складнощі воєнного стану, аграріям Кіровоградщини вдалося у 2022 році зібрати 4 млн тонн зернових. Також необхідно відзначити, що Кіровоградська область, за результатами валового збору сільськогосподарських культур, увійшла у трійку регіонів-лідерів.

Поряд з цим, завантаженість портів та власних складів сільгосппідприємств минулорічним збіжжям, нестача оборотних коштів тощо, змушують аграріїв визначитись щодо проведення посівної кампанії взагалі та зокрема насінням яких культур.

До початку війни більшу частину врожаю становили пшениця, соняшник та кукурудза, оскільки значну їх частину було призначено для експорту. Однак блокування портів показало недоліки експорту великого обсягу зерна цих культур, тому зростає попит на такі культури як гречка, просо, горох, ярий ячмінь, соя та інші.

Важливою частиною посівної є вибір насіння тієї чи іншої культури. За даними Державного Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва в минулому році на території Кіровоградської області виробництвом насіння ярих культур займалися Інститут сільського господарства Степу НААН (ярий ячмінь, гречка, соя), Державне підприємство «Дослідне господарство «Елітне» Інституту сільського господарства Степу НААН» (ярий ячмінь), СТОВ «ім. Шевченка» (горох), ТОВ «Агротех» (соняшник), ФГ «Козарчук» (кукурудза), ФГ «Юрія» (кукурудза, соняшник). На сьогоднішній день господарства формують партії насіння та проводять сертифікацію посівних якостей. Рекомендуємо скористатися можливістю придбання насіння ярих культур у суб’єктів насінництва, зареєстрованих по нашій області, оскільки таке насіння найбільш адаптоване до умов вирощування нашої зони.

Сьогодні як ніколи актуально відродити практику виробництва власного насіння, придбавши елітне сортове насіння (ячменю, вівса, гречки, проса, гороху, сої тощо) та розмістивши насінницькі посіви на ділянках, придатних для виробництва насіння відповідної культури. В подальшому на таких посівах необхідно провести польові обстеження. Цю процедуру проводять аудитори із сертифікації (агрономи-інспектори).

Щодо імпортного посівного матеріалу урожаю 2022 року, особливо таких трендових культур як кукурудза та соняшник, необхідно зазначити, що через посуху у Європі очікується дефіцит та істотне погіршення його посівних характеристик, особливо зменшення маси 1000 насінин. Як варіант, на ринку зросли пропозиції насіння цих культур урожаїв минулих років. Попит на таке насіння значно зріс, адже пропонується воно за минулорічною ціною.

Щоб не бути ошуканими при купівлі насіння, варто дотримуватися наступних порад:

 • купуйте насіння безпосередньо у виробника або у офіційних дистриб’юторів. Виробник насіння має бути занесеним до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва;

 • перевіряйте захисні елементи пакування – голограми, QR-коди, етикетки. Залежно від категорії (генерації) насіння та його призначення упаковку з насінням маркують етикетками відповідної форми, кольору та змісту;

 • завжди у продавця вимагайте супровідний документ, який містить інформацію про два сертифікати, що видані на партію насіння (Сертифікат, що засвідчує сортові якості насіння, та Сертифікат, що засвідчує посівні якості насіння);

 • обов’язково перевіряйте відповідність інформації у сертифікатах та на етикетці. Номер партії та країна походження насіння повинні співпадати;

 • купуйте насіння за безготівковий розрахунок, а якщо за готівку – зберігайте всі чеки та квитанції;

 • не варто кувати надто дешеве насіння.

І на останок, яке б не було походження насіння – закуплене у виробників, посередників чи власне – воно все одно потребує проведення лабораторних досліджень безпосередньо перед посівом.

Послуги з визначення посівних якостей насіння в області надають 4 державні лабораторії Держпродспоживслужби. З переліком цих лабораторій, а також інформацією про вартість таких лабораторних досліджень можна ознайомитися за цим посиланням.

За роз’ясненнями та консультаціями з питань насінництва можна звертатися до відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби в Кіровоградській області за телефоном: (050) 171 73 69. Ми знаходимося за адресою: м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 84, каб. 404.

 

 

 


РЕЗУЛЬТАТИ ПРОВЕДЕННЯ ОСІННІХ ОБСТЕЖЕНЬ ТА ҐРУНТОВИХ РОЗКОПОК

З метою прогнозу розвитку шкідників в наступному році у період з 12 вересня по 13 жовтня 2022 року спеціалісти управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби Кіровоградщини провели осінні обстеження, зокрема ґрунтові розкопки, полів, садів, лісосмуг, неорних земель та інших сільськогосподарських угідь на виявлення їх зараження шкідливими організмами у господарствах області усіх форм власності. За результатами виявлено достатній зимуючий запас, різноманітний видовий склад та добрий фізіологічний стан шкідників.

Найбільш розповсюдженим шкідником на обстежених полях є дротяники і несправжні дротяники, якими заселено 29 % обстеженої площі з середньою чисельністю 0,8 екз. на м2. Найбільша чисельність личинок шкідників – 1,3-2,5 екз. на м2 – відмічена в Кропивницькому районі, 1 екз. на м– в Новоукраїнському та Голованівському районах.

На другому місці по виявленню у вибірках є гусениці озимої совки. Ними заселено 25 % обстеженої площі. Середня чисельність шкідника становить 0,6 екз. на м2. Найбільша кількість совок відмічалась в Кропивницькому районі – 1,8 екз. на м2. Коефіцієнт заселення становить 0,15, що вказує на слабку заселеність посівів та низьку чисельність совок.

Личинками хлібних жуків заселено 18 % обстеженої площі, середня чисельність личинок – 0,7, максимально – 1,5 екз. на м2, личинки ІІ-го року складають 30%. Найбільша чисельність шкідника нараховувалася в Голованівському районі – 2, Олександрійському районі – 1-3 екз. на м2.

Цього року личинки хрущів спостерігалися лише в сівозмінах Олександрійського району в кількості 0,8-1,2 екз. на мта Кропивницького району 1 екз. на 16 % обстежених в області площ.

Лялечки і гусениці бавовникової та інших листогризучих совок виявлені на 9 % обстежених площ в середній чисельності 0,5 екз. на м2.

 

Зимуючий запас туруна за вибіркового обстеження на всіх полях сівозміни у 2022 році становить 0,8 екз. на м2. Шкідником заселено 10 % обстеженої площі. Відмічається найбільша чисельність личинок хлібної жужелиці у посівах озимої пшениці Кропивницького району – 1,5 екз. на м2, Олександрійського району – 1 екз. на м2.

Отже, за відповідних погодних умов (недостатня глибина промерзання ґрунту взимку, сприятливий для шкідника гідротермічний коефіцієнт весняно-літнього періоду) та недотримання агротехніки на окремих площах можливий масовий розвиток і висока шкодочинність цих шкідників. Потреба в хімічному захисті ймовірно виникатиме в крайових смугах чи інших осередках за надпорогової чисельності фітофага.

Важко передбачити умови зими 2022/2023, проте в наших силах заздалегідь спланувати захист посівів майбутнього урожаю, маючи інформацію про ймовірний розвиток шкідливих організмів.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ЧЕРЕЗ ВІДСУТНІСТЬ ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ ПРИПИНИЛАСЯ ЦЕНТРАЛІЗОВАНА ПОДАЧА ВОДИ

Через часті обстріли енергетичної та критичної інфраструктури нашої країни зі сторони російської федерації почастішали перебої в електро- та водопостачанні. Тож варто заздалегідь підготуватись до таких екстрених умов та вжити деяких заходів.

У випадках виникнення глобальних і тривалих проблем із водопостачанням в населеному пункті органи місцевої влади намагатимуться забезпечити населення привізною питною водою. Однак, враховуючи те, що перебої із водопостачанням внаслідок пошкодження об’єктів енергетичної та критичної інфраструктури можливі у будь-який момент, громадянам варто завчасно:

 • зробити запаси бутильованої питної води в герметичній тарі з великим терміном зберігання з розрахунку 9 літрів на особу. Це – запас питної води на 72 години;
 • набрати в об’ємну тару воду для господарських потреб (10-12 літрів для забезпечення гігієни);
 • запастися комплектами одноразового посуду, бажано паперового;
 • придбати кілька упаковок вологих серветок;
 • продумати можливості підігріву води в разі відсутності електропостачання.

До налагодження централізованого водопостачання чи отримання якісної привізної води потрібно дотримуватися таких рекомендацій:

 • для пиття використовувати лише добре прокип’ячену або бутильовану воду. Кип’ятіння є найефективнішим методом знезаражування води – для пиття та приготування їжі воду потрібно кип’ятити не менше 10 хвилин від моменту закипання;
 • якщо є така можливість, використовуйте фасовану бутильовану воду та воду в ємностях для індивідуального користування;
 • готуйте їжу лише на перевіреній питній воді;
 • під час приготування їжі застосовуйте термообробку продукту (варіння, смаження, запікання тощо);
 • використовуйте питну воду з бюветів та інших джерел нецентралізованого водопостачання – колодязів, шахтни хкриниць, пунктів розливу питної води післяобробки;
 • зберігайте воду в закритих ємностях. Щоб не сплутати ємності, нанесіть позначки щодо призначення води (вода для пиття, вода для господарських потреб тощо);
 • воду з відкритих водойм використовуйт етільки для господарських потреб.

Якщо ж централізоване водопостачання не працює, альтернативних джерел води також немає, залишається лише очищувати ту воду, яка є.

Як знезаразити дощову воду, воду із джерела або воду з-під крана після відновлення водопостачання:

 • якщо є така можливість, спустіть воду з-під крана протягом 15-20 хвилин;
 • кип’ятіння води не менше 10 хвилин від моменту закипання може знищити багато мікробів, мікроорганізмів, які викликають хвороби. Але навіть у разі зберігання її в чистій і добре закритій ємності, термін придатності такої води не перевищує однієї доби;
 • використовуйте розморожену воду. Заморозьте місткість із водою в морозильній камері, після розморожування злийте «брудний залишок» та використайте розморожену воду протягом 10 годин, опісля вона втрачає структурованікорисні властивості;
 • пропустіть воду через фільтр, для цього використовуйте побутові фільтри для очищення води. Якщо його немає, воду можна пропустити через шар піску, активованого вугілля. Звичайне активоване вугілля у таблетках допоможе адсорбувати з води деякі органічні сполуки, окисники, неприємний запах. Для фільтрації активоване вугілля краще подрібнити, щоб збільшити активну площу дії, та покластиу марлю чи тканину, а тоді – у воду. Занурений у воду такий «мішечок» краще залишити на всю ніч для кращого ефекту. Таке очищення, на жаль, не допоможе при хімічному забрудненні;
 • для очищення води використайте спеціальні дезінфекційні засоби, які дозволені до використання в Україні для знезараження води.

Важливо! Якщо у місцевості є колодязі, свердловини або джерела, дізнайтеся про їхнє точне місце знаходження та розробіть найбільш безпечний маршрут до них, щоб у разі закінчення запасів можна було набрати воду. Головне – не виходити на вулицю під час повітряної тривоги. Щоб знизити споживання води, для гігієнічних процедур можна використовувати вологі серветки, емульсії, лосьйони тощо.

Пам’ятайте! Вода належної якості – запорука недопущення зараження інфекційними захворюваннями та загострення хронічних хвороб.

 

В УКРАЇНІ ЗРОСТАЄ ЗАХВОРЮВАНІСТЬ НА COVID-19

З початком повномасштабної війни COVID-19 практично зник із новинних повідомлень, тож в більшості людей виникло враження, що хвороба відступила, а карантинні заходи припинено. Та, на жаль, це не так. Наразі дію карантину подовжено до 31 грудня 2022 року, а в регіонах фіксується збільшення випадків COVID-19 та кількість госпіталізацій хворих.

Зокрема на Кіровоградщині за період 1-26 вересня поточного року зареєстровано  1583  випадки COVID – 19, захворіли 363 дорослих та 193 дитини. Такі дані згідно з інформацією ДУ «Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗУ».

Враховуючи різке підвищення захворюваності на території області, а також можливість поширення інфекції в класах та групових осередках з початком нового навчального року, фахівці Держпродспоживслужби у складі моніторингових групп посилюють нагляд за дотриманням санітарного законодавства та здійсненням протиепідемічних заходів на об’єктах різних типів, а також у місцях тимчасового перебування внутрішньопереміщених осіб.

Нагадаємо, що на всіх об’єктах необхідно забезпечити дотримання протиепідемічних вимог. Мова йде про використання захисних масок, щитків працівниками і відвідувачами, наявність антисептиків, провітрювання приміщень, систематична дезінфекційна обробка контактних поверхонь, прибирання та ін. Окрім того, в місцях тимчасового перебування внутрішньопереміщених осіб необхідно обладнати приміщення (ізолятор) для тимчасового перебування людей, які мають симптоми інфекційних захворювань, з метою недопущення поширення вірусних інфекцій.

Зважаючи на зростання випадків інфікування коронавірусом, недотримання протиепідемічних заходів, поширення нових штамів COVID-19 в Україні та світі, а до того ж воєнні дії на території України та тимчасову окупацію частини населених пунктів, епідсезон 2022–2023 може видатись доволі складним. В Україні вже виявили новий різновид штамму коронавірусу «Омікрон» (тип ВА.5). За даними МОЗ, інфікування новим підвидом встановили у дев’яти мешканців Чернівецької області та одного Волинської області.

Аби зменшити ризик захворювання та не допустити перевантаженн ямедичної системи громадянам рекомендовано пройти курс вакцинації проти COVID-19 тими вакцинами, які дозволені ВООЗ до використання. Зазначимо, що в Україні дозволили введення другої бустерної дози вакцини протии коронавірусу. Для другої бустерної дози рекомендується застосовувати мРНК-вакцину (зараз в УкраїніцеPfizer) з інтервалом не менше ніж 4 місяці після першої бустерноїдози. Друга бустерна доза допоможе покращити захист від хвороби.

Пам’ятайте, що ваше здоров’я лише у ваших руках. Зміцнюйте імунітет та слідкуйте за самопочуттям, мийте руки з милом або користуйтесь антисептиком, дотримуйтеся дистанції 1,5 метра з людьми, які мають симптоми ГРВІ, не торкайтеся брудними руками своїх очей, носа та рота, дотримуйтеся маскового режиму у приміщеннях і в громадському транспорті. А за перших симптомів захворювання – невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря для встановлення діагнозу й призначення лікування.

Бережіть себе та рідних!

 


ПОСІВНІ ЯКОСТІ НАСІННЯ В РЕАЛІЯХ СЬОГОДЕННЯ 

Незабаром розпочнеться посівна кампанія озимих культур 2022. А отже, саме час поспілкуватись про посівні якості насіннєвого матеріалу, від яких на 50-60% залежить майбутній урожай.

Насіннєвий матеріал будь-якої культури характеризується такими показниками як енергія проростання, схожість, вологість, маса 1000 насінин, чистота, наявність домішок насіння інших культур та бур’янів, зараженість хворобами та заселеність шкідниками.

Яке б не було походження насіння - закуплене у виробників, посередників тощо чи власне - воно все одно потребує проведення лабораторних досліджень безпосередньо перед посівом. Ви спитаєте навіщо? А тому, що ці показники дозволять нам провести необхідні розрахунки по нормі висіву. А це в свою чергу в подальшому забезпечить і нормальне проростання і густоту посівів, і на кінець заощадить кошти.

Та чи на всі показники необхідно проводити дослідження? Тим більше зараз війна і коштів катастрофічно не вистачає аграріям. Розуміючи реалії сьогодення, спеціалісти з насінництва та розсадництва рекомендують звернути увагу на основні якісні показники, що характеризують придатність насіння до посіву. А саме, схожість, чистота насіння та маса 1000 насінин. Маючи результати досліджень цих основних показників можна з високою точністю розрахувати норму висіву на гектар і не витрачати зайвий посівний матеріал.

Поряд з цим, важливо визначитись щодо зараженості насіння шкідниками та хворобами, адже результати таких досліджень будуть достатньою підставою для прийняття рішення про доцільність проведення обробки насіння та підбір протруйника необхідного спектра дії.

Отже, проведення досліджень на посівні якості насіння – це надважливий підготовчий етап до урожаю в майбутньому. А допомогти в цьому можуть спеціалісти відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки за телефоном +380501717369. Вони не лише нададуть консультації, а й допоможуть у відборі проб та направленні до відповідних лабораторій, з переліком яких можна ознайомитись за цим посиланням.

Працюємо разом, працюємо на результат!

НАСІННИЦЬКІ ЖНИВА: ЩО ПОТРІБНО ВРАХУВАТИ?   

Настав найбільш відповідальний етап у технології вирощування ранніх зернових культур – збирання врожаю з насінницьких посівів. Головна вимога при проведенні даного заходу – зібрати біологічний урожай при мінімальних втратах, зберігши високі посівні якості насіння.

В умовах сьогодення для багатьох сільгосптоваровиробників проведення жнив є справжньою «битвою за врожай», тому як ніколи важливо зберегти кожну насінину.

Реалії воєнного стану для аграріїв це – відсутність механізаторів та комбайнерів в більшості господарств, високі ціни на паливно-мастильні матеріали, нестача обігових коштів пов’язаних з неможливістю реалізувати минулорічне збіжжя.

Враховуючи зазначене та з метою вибору способу збирання (однофазного чи двофазного) спеціалісти з насінництва управління фітосанітарної безпеки рекомендують перед збиранням насіннєвих ділянок, насамперед, оцінити їх стан врахувавши соломистість, забур’яненість та полеглість.

В умовах сьогодення менш затратним є пряме комбайнування. Його застосовують при рівномірному дозріванні насіння, низькорослих та відносно чистих посівах та повній стиглості насіння, а також за несприятливих погодних умов.

З метою запобігання видового і сортового засмічення та збереження високих посівних якостей насіння під час його збирання необхідно вживати наступних заходів:

- починати збирання з обкосів на ширину захвату комбайну, а намолочене при цьому збіжжя використати на товарні цілі;

- контролювати ступінь травмування насіння, а для цього обмолот слід проводити на понижених швидкостях, обороти барабана та зазори молотильних агрегатів комбайна повинні бути відповідно відрегульовані;

- перевозити насіння від комбайна тільки закріпленим за ним транспортом, полем де посіяний даний сорт;

- комбайни і транспорт ретельно очищати після закінчення збирання на цьому ж полі, використовуючи компресор;

- насіння, яке надходить на тік від комбайнів, розміщувати слід таким чином, щоб запобігти змішуванню з іншими сортами та культурами;

- в короткі терміни провести первинну очистку, адже очищення насіннєвого матеріалу від зелених частин рослин або бур’янів та інших решток, що підвищують його вологу, дасть змогу запобігти псуванню через самозігрівання та проростання насіння.

Подальше очищення й сортування насіння здійснюється на відповідних пересувних машинах, потокових лініях, насіннєвих комплексах. При цьому потрібно дотримуватися наступних технологічних режимів: не допускати перевищення швидкості руху робочих органів; максимально скоротити транспортувальну систему; не допускати падіння насіння з великої висоти; не допускати збільшення кількості пропусків насіння через очисні машини; правильно добирати решета.

Враховуючи, що насіння озимих культур використовується на посів в рік його збирання та відсутність вільних місць в складах у зв’язку з накопиченням продукції на даний час, рекомендуємо кожну партію очищеного насіння засипати в різні ємкості (контейнери, мішки, бігбеги різної місткості тощо) з обов’язковою ідентифікацією партії та складувати на критих токах (площадках).

Підготовлене насіння повинно пройти обов’язкову перевірку посівних якостей.

 

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ САНІТАРНОГО ТА ЕПІДЕМІЧНОГО БЛАГОПОЛУЧЧЯ НАСЕЛЕННЯ Є ПРІОРИТЕТНИМ НАПРЯМКОМ РОБОТИ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ ОБЛАСТІ РЕКОМЕНДОВАНІ

19 ЛИПНЯ 2022  

Через російську військову агресію, масові руйнування інфраструктури, припинення проведення заходів державного нагляду (контролю), збільшується ризик ускладнення санітарно-епідемічної ситуації щодо

гострихкишкових інфекційних захворювань (ГКІ) та харчових отруєнь, особливо з настанням літнього сезону.

Так, з початку року спеціалісти Держпродспоживслужби України провели санепід розслідування 34 спалахів ГКІ, внаслідок яких постраждало 302 особи (в тому числі 138 дітей). Серед зареєстрованих спалахів захворювання 4 стосувалося ДНЗ, 1 – ЗНЗ, 6 – у побуті, 6 – у закладах громадського  харчування, по одному випадку – в їдальні промисловог опідприємства та установі виконання покарань. До того ж 15 спалахів зафіксували в місцях тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб. В більшості випадків (19) передача збудників інфекції відбулася харчовим шляхом. В інших випадках - контактно-побутовим шляхом, через забруднену воду.

Найбільше масових випадків захворювання (11) сталося у Львівській області. На Кіровоградщині за І півріччя 2022 року спалахів ГКІ чи випадків масових харчових отруєнь не зареєстровано. Однак складні умови, в яких наразі перебувають громадяни України, вимагають посиленої уваги кожного до свого здоров’я та самопочуття, а як наслідок – санітарно-епідеміологічної ситуації в країні.

Тому ще раз звертаємо увагу громадян на необхідність дотримуватися наступних рекомендацій для запобігання виникненню спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань:

 • перед приготуванням їжі та перед її вживанням необхідно завжди мити руки з милом;
 • не купуйте продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб;
 • не вживайте продуктів і напоїв при найменші й підозрі щодо їх якості та з простроченими термінами споживання;
 • при споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно ретельно помити питною водою;
 • для пиття і приготування їжі використовуйте воду тільки з централізованих джерел водопостачання або питну бутильовану;
 • зберігайте продукти харчування тільки у спосіб, зазначений на упаковці, та протягом встановленого терміну;
 • не вживайте не знайомі та підозрілі гриби, ягоди, трави та інші рослини;
 • приготовані страви бажано вживати відразу, а у випадкуїх повторного споживання вони мають піддаватись вторинній термічній обробці,
 • зберігайте виготовлені страви без холодильного обладнання не більше 2 годин;
 • не беріть у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, які потребують охолодженого зберігання);
 • не виготовляйте багатокомпонентні страви, що не вимагають термічної обробки (паштети, м’ясні салати тощо) у непристосованих умовах;
 • при неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки, екстремальний туризм тощо) для миття посуду і рук вода має бути профільтрована і прокип’ячена. Для пиття та приготування їжі необхідно мати з собою запас питної води;
 • для купання та відпочинку слід користуватися лише офіційно дозволеними пляжами.

У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання терміново звертайтеся до найближчої лікувальної установи.

Пам’ятайте! Тільки чітке дотримання гігієнічних правил та вимог дає можливість уникнути харчового отруєння та зараження кишковими інфекціями.

 


ПІСЛЯ ВВЕДЕННЯ ВОЄННОГО СТАНУ В УКРАЇНІ ЗБІЛЬШИЛАСЬ КІЛЬКІСТЬ ВИПАДКІВ БОТУЛІЗМУ РЕКОМЕНДОВАНІ

19 ЛИПНЯ 2022  

З початку 2022 року працівники Держпродспоживслужби України взяли участь у розслідуванні 43 випадків ботулізму з 46 постраждалими, з них 2 хворих померло. Зокрема 39 випадків захворювання з 41 постраждалим зареєстрували вже після введення воєнного стану.

Летальні випадки зареєстровані у Львівській та Чернігівській областях, вони були пов’язані із вживанням м’ясного паштету домашнього виготовлення та риби, придбаної в місці стихійної торгівлі.

На Кіровоградщині з початку року зареєстровано один лабораторно підтверджений випадок ботулізму з двома потерпілими в м. Новомиргород Новоукраїнського району. Захворювання двох чоловіків 54 та 26 років було пов’язане із вживанням консервованого рибного паштету домашнього приготування.

Епідемічна ситуація щодо захворюваності на ботулізм в Україні значно ускладнилася в червні цього року. Тоді лише за місяць зафіксували 20 випадків ботулізму (майже стільки, скільки за 5 місяців поточного року). Усі ці випадки пов’язані з вживанням продуктів домашнього приготування (м’ясні, овочеві, рибні консерви, в’ялена риба), а також риба, придбана в місцях стихійної торгівлі, та промислового виробництва. Споживання  харчових продуктів домашнього виробництва та невідомого походження у теплий  період року підвищує ризик захворювання на ботулізм, оскільки відсутні гарантії дотримання технологічних процесів (режимів) продукції та відповідальності осіб, які цей продукт виготовляли.

Наразі теплий період та літній сезон спонукають громадян до придбання рибної, м'ясної продукції у в'яленому, соленому та копченому вигляді. Однак саме так апродукція потенційно є першо черговою причиною виникнення ботулізму.

Нагадаємо, що ботулізм - це харчове отруєння, що може призвести до тяжких наслідків. Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування м'яса, риби, рідше - овочів. Потенційно небезпечними є усі консервовані 'продукти, які були погано вимиті, неправильно  , недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином. Навіть консерви, у яких все гаразд з терміном  придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.

Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в'яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м'яса (ковбаси, шинки тощо). Найчастіше причиною ботулізм устають в'ялені або копчені продукти домашнього приготування, про те реєструються і випадких вороби після вживання продуктів вироблених у промислових умовах. Це трапляється у випадку не дотримання відповідних вимог під час заготівлі, переробки чи зберігання продукту.

Щоби вберегтися від ботулізму уникайте споживання:

 • в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби;
 • м'ясних та грибних консервів;
 • консервів домашнього виробництва;
 • якщо не впевнені, що продуктизберігали та/або транспортували належним чином;
 • якщо сумніваєтесь у якості продуктів.

Перші симптоми захворювання на ботулізм найчастіше виникають через 12–24 год після споживання зараженої їжі. Водночас, симптоми так само можуть виникнути раніше (уже через 2 год) або значно пізніше (4 доби і більше). Що важче захворювання, то коротший інкубаційний період.

Симптоми ботулізму:

 • порушення близького зору - ви не можете читати текст, але добре бачите предмети;
 • сильно виражена сухість у роті;
 • важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає);
 • підвищена стомлюваність, м’язова слабкість;
 • запаморочення;
 • короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім — стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп);
 • ураження м’язів шиї та кінцівок.

Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей.

За найменшої підозри на ботулізм негайно зверніться до лікаря! Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості перебігу захворювання.

 

 


Профілактика харчових токсикоінфекцій

Харчові токсикоінфекції – це группа гострих інфекційних захворювань, що виникають в результаті отруєння людини харчовими продуктами, які містять велику кількість умовно патогенних мікроорганізмів.

Умовно патогенні мікроорганізми при нормальних умовах не приносять шкоди людині, вони мирно співіснують з організмом без шкоди для здоров'я. Такі мікроорганізми в процесі життєдіяльності зазвичай не виділяють в навколишнє середовище токсини, але всередині самої мікробної клітини накопичуються токсичні речовини (ендотоксини), які представляють її структурні компоненти і вивільняються тільки при розпаді бактеріальної клітини.

Незначна кількість умовно-патогенних мікроорганізмів у харчовому продукті, не представляє ніякої небезпеки. Але слід враховувати, що продукти харчування є сприятливим середовищем для життєдіяльності мікробів. При недотриманні умов зберігання, мікроорганізми в харчовому продукті активно розмножуються і роблять цей продукт небезпечним для людини. У шлунково-кишковому тракті відбувається масова загибель мікробних тіл з виділення мендотоксинів, які і викликають захворювання.

Дотримання таких простих правил допоможе уникнути виникнення отруєння:

1. Недопущення попадання мікроорганізмів в харчовий продукт – це дотримання гігієнічних вимог під час приготування і зберігання їжі. Адже якщо в харчовому продукті не буде умовно-патогенної мікрофлори, то не буде чому розмножуватися і накопичуватися.

2. Дотримання умов зберігання харчового продукту. Якщо харчовий продукт повинен зберігатися в холодильнику, будь ласка, зберігайте його в холодильнику. Так як холод сильно уповільнює швидкість розмноження мікроорганізмів.

3. Не вживайте харчові продукти, термін зберігання яких закінчився. При зберіганні харчового продукту навіть в холодильнику протягом тривалого часу в ньому може накопичитися велика кількість мікроорганізмів.

4. Повторна термічна обробка. Якщо харчовий продукт, який зберігався в холодильнику, викликає у вас сумнів, слід піддати його повторній термічній обробці. Висока температура вбиває мікроорганізми. Відбувається денатурація ендотоксинів і вони перестають бути небезпечними для людини.

Бережіть своє здоров’я!

 

ЩО НЕОБХІДНО ЗНАТИ ПРО ХОЛЕРУ ТА ЯК УБЕРЕГТИСЬ ВІД ЗАРАЖЕННЯ 

08 ЧЕРВНЯ 2022 

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я щорік в світі реєструється до 150 тисяч випадків холери більш ніж в 50 країнах. В Україні за останні 25 років найбільша кількість випадків захворювання на холеру реєструвалась в 1994 році (845 випадків) та 1995 році (548 випадків).

Останній спалах холери в Україні зареєстрований в 2011 році в м. Маріуполь Донецької області. За період спалаху було 33 випадки захворювання на холеру та 24 випадки вібріоносійства. Цей спалах був викликаний токсигенними штамами вібріонів, занесеними з іншої країни. Дві третини хворих не своєчасно звертались за допомогою, що значно ускладнювало заходи з ліквідації спалаху. Тоді холера в Маріуполі набула затяжного характеру, спалах тривав майже три місяці.

Повномасштабна війна та зруйнована інфраструктура у поєднанні такими факторами, як літнє підвищення температури повітря, погіршення якості питної води, неможливість дотримання санітарних норм підвищує ризики появи гострихкишкових інфекцій, зокрема і холери.

Холера – особливо небезпечна гостра кишкова інфекція, яка характеризується ураженням шлунково-кишкового тракту з виникненням багато разових проносу та блювання, внаслідок яких розвивається обезводнення організму.

Захворювання викликається бактерією, так званим холерним вібріоном. Виникнення більшості епідемій чітко пов’язані з водним фактором передачі збудника інфекції, однак поширенню хвороби в побутових умовах також сприяє пряме забруднення їжі інфікованими фекаліями. Можливий контактно-побутовий шлях передачі збудника інфекції, наприклад, через забруднені руки.

Низькийсанітарнийрівень є основною причиною зараження холерою в умовах розміщення, виробничоїдіяльності, водопостачання та харчування людей, посилює активність механізмів та шляхів передачі кишкових інфекцій. Розміри епідемічного спалаху визначаються широтою користування інфікованими джерелами води, а також ступенем їх забруднення каналізаційними скидами. Особливо великі епідемії спостерігаються при подачі населенню не знезараженої води за допомогою водопроводу і при аваріях в мережі внаслідок перепаду тиску і підсмоктування в труби ґрунтових вод. Не виключаються побутові та харчові епідемії.

Забезпечення населення питною водою гарантованої якості є запорукою недопущення виникнення гострих кишкових інфекцій та збереження здоров’я людей!

 

 


Відповідно до статті 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»підприємства, установи та організації всіх форм власності, фізичні особи-підприємці та інші суб’єкти господарювання, що здійснюють обслуговування споживачів та надають інформацію про товари (послуги), у тому числі через інтернет-магазини та інтернет-каталоги, зобов’язані обслуговувати споживачів і надавати інформацію про товари і послуги українською мовою. Мова йде про магазини, кафе/ресторани, ТРЦ, кінотеатри, заклади культури, перукарні, АЗС, фінансові установи, пошта тощо.

        На прохання клієнтів інформація у сфері обслуговування може бути про дубльована будь-якою іншою мовою.

        У ході здійснення заходів державного (нагляду) контролю перевіряється застосування статті 15 Закону України «Про захист прав споживачів», а саме: надання споживачеві інформації згідно із законодавством про мови. Інформація доводиться до відома споживачів виробником (виконавцем, продавцем) у супровідній документації, що додається до продукції, на етикетці, а також у маркуванні чи іншим способом (у доступній наочній формі), визначеним відповідними нормативно-правовими актами, у тому числі технічними регламентами, або, прийнятим для окремих видів продукції або в окремих сферах обслуговування.

Продукція, яка підпадає під дію Технічних регламентів з питань державного ринкового нагляду, у яких містяться вимоги до виробників, уповноважених осіб та імпортерів, повинна супроводжуватися товарно-супровідною та технічною інформацією, складеною виключно державною мовою. Також суб’єкти господарювання повинні зазначати своє найменування та юридичну поштову адресу державною мовою.

Розповсюджувачі нехарчової продукції зобов’язані перед наданням продукції на ринку перевіряти наявність знака відповідності технічним регламентам, необхідних документів, інструкцій з експлуатації та інформацію щодо безпечності, які складені згідно з вимогами закону про порядок застосування мов, та виконання виробником, уповноваженою особою та імпортером вищезазначених вимог. 

        Саме надання цієї інформації згідно із законодавством про мови у сфері захисту прав споживачів контролюють посадові особи Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області.

 

ПОРАДИ ЩОДО ПРОФІЛАКТИКИ ХАРЧОВИХ ОТРУЄНЬ

ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ

Наразі в Україні діє військовий стан. Наші громадяни, іноземні друзі, волонтери та партнери роблять свій внесок в тяжкий час, зокрема проводять збір продуктів харчування та приготування їжі для цивільного населення та захисників України.

Водночас зростає ризик випадків харчового отруєння та харчової токсикоінфекції. Аби уникнути небажаних наслідків, рекомендуємо дотримуватися простих порад:

 • залучати до роботи зі збору, розвантаження, транспортування харчових продуктів осіб, які обізнані щодо поводження з харчовими продуктами, та здоровий персонал (за відсутності підвищеної температури, кашлю, без ознакдіареї, нежиті, відсутності ознак гнійничкових захворювань на шкірі, відкритих ран);
 • дотримуватися обов’язкової гігієни рук осіб, що контактують з харчовими продуктами;
 • сировину та готові харчові продукти приймати, зберігати та транспортуватиокремо;
 • при розфасуванні продукції перевіряти терміни придатності та умови зберігання. Це допоможе правильно розділити продукти й продумати ефективне та раціональне харчування на місці;
 • оцінювати цілісність і герметичність пакування харчових продуктів та строки їх придатності. При огляді консервованих продуктів (плодоовочевих, м’ясних та рибних консервів) оцінити, чи є негерметичні або браковані банки, які мають дефекти (патьоки, деформації, бомбажні банки «хлопавки»), та не допустити їх наступне зберігання та використання;
 • сирі харчові продукти (риба, м’ясо тощо) піддавати термічній обробці (смаження, варіння або тушкування);
 • при використанні продуктів, які швидко псуються, оцінити їх зовнішній вигляд, колір, запах та смак;
 • зберігати харчові продукти з дотриманням температурних режимів;
 • дотримуватися гігієнічних вимог та технології приготування їжі.

 

УВАГА!Особлива увага має приділятися харчовим продуктам, які було отримано від цивільного населення, а саме: кондитерські і кулінарні вироби, напівфабрикати з м’яса, риби (фарш, котлети, кров’яні та домашні ковбаси тощо) домашнього виготовлення, а також грибні та плодоовочеві, м’ясні та рибні консерви, виготовлені в домашніх умовах.

 

ВЧАСНЕ ПРОВЕДЕННЯ ПОПЕРЕДНЬОГО ПОЛЬОВОГО ОЦІНЮВАННЯ – ЦЕ НАЛЕЖНА ЯКІСТЬ СОРТОВОЇ СЕРТИФІКАЦІЇ

Виробникам насіння Кіровоградської області - незабаром початок проведення попередніх польових оцінювань насінницьких посівів (апробація)! Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області зазначає про необхідність проведення попередніх польових оцінювань насінницьких посівів озимих та ярих зернових колосових, зернобобових та круп’яних культур, які є невід’ємним заходом сортового контролю у насінництві. Першочерговість та вчасність їх здійснення дуже важлива для недопущення в обіг насіння сумнівного походження в частині сортової сертифікації насіння.

Зауважимо, що дані заходи (проведення сертифікації, в тому числі сортової) регламентує «Порядок проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2017 року № 97 (зі змінами). Відповідно до цього Порядку суб’єкт насінництва та розсадництва подає до органу із сертифікації або його підрозділу за місцезнаходженням посіву заявку на визначення сортових якостей насіння.

Під час попереднього польового оцінювання насінницьких посівів таких культур як: м’якої та твердої пшениці, ячменю, жита, тритикале, вівса, рису, проса і гречки уточнюють відомості представлені виробником насіння при поданні заявок.

Кожен заявлений посів обстежують у натурі для підтвердження ідентичності сорту за комплексом сортовирізняльних ознак, що проявляються у період колосіння (викидання волоті) – цвітіння, досліджують не менше 100 рослин, відібраних без вибору з різних місць посіву, порівнюючи їх з офіційним описом сорту. Перевіряють дотримання вимог технології виробництва насіння (попередники, межі посіву, просторова ізоляція, розмежування), а також ступінь ураженості хворобами, засміченості посіву важковідокремлюваними культурами, бур’янами (карантинними, злісними, важковідокремлюваними) та пошкодженості шкідниками. При цьому до уваги беруть тільки ті ознаки, які в цей період мають явно виражений прояв.

Оскільки період колосіння (викидання волоті) – цвітіння по часу досить обмежений, зволікання з проведенням цього заходу може привести до фальсифікації з визначення сортової чистоти посіву.

За роз’ясненнями та консультаціями з цього питання можна звертатися до відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки. Ми знаходимося за адресою: м. Кропивницький, вул.Тараса Карпи, 84, каб. 404.

 

 

 

 


 Увага! Кліщі на полюванні!

       Увага! Кліщі на полюванні! Багато хто, повернувшись із пікніків, прогулянок у лісі або парку, раптом починає чухатися. Придивившись уважніше, виявляють у себе на шкірі маленьких кліщів, які можуть переносити низку захворювань. Найнебезпечнішим для здоров’я людини є іксодовий кліщ, який може бути носієм вірусного кліщового енцефаліту. Не менш серйозним захворюванням є Лаймбореліоз, про який українці знають небагато й не завжди вчасно звертаються до лікаря. Зазвичай кліщі живуть неподалік від людей. Особливо багато їх у лісах, розташованих уздовж річкових долин, і на пасовиськах. Пік їхньої активності – травень-червень та вересень-жовтень, однак варто бути уважними протягом усього літа. Під час укусу кліщ виділяє анестезуючу рідину, яка робить укус практично безболісним, тому людина може нічого не відчувати. Лише згодом, як правило, через кілька годин виникає відчуття болю або дискомфорт у місці укусу. Слід пам'ятати, що найчастіше кліщі прикріпляються до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів або сидить на траві. Кліщі присмоктуються до тіла людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Крім того, вони можуть потрапити до житла людини з букетами квітів, собаками та іншими тваринами. Як уберегтися від кліщів і не підчепити небезпечне захворювання? При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується: - Одягати світлий однотонний одяг, який щільно прилягає до тіла (сорочку з довгими рукавами, заправлені у взуття брюки). - Голову покривати хусткою або іншим головним убором. - Залишати якнайменше відкритого шкірного покриву. Кліщ вибирає місця для присмоктування з ніжною, тоненькою шкірою (під пахвами, в паху, біля вуха, на волосяній частині голови). Для запобігання укусу кліща необхідно: - Постійно проводити само- та взаємоогляди, особливо ретельно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям. - Використовувати засоби для відлякування кліщів - сучасні репеленти. - Місце для нічного сну або відпочинку на природі необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м. - Вдома відразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів. - Якщо разом з вами на природі перебувала тварина, її теж необхідно оглянути до того, як впустити в квартиру. - Суб'єктам господарювання необхідно утримувати земельні ділянки та прилеглі території в належному санітарному стані, вчасно скошувати траву, обрізати кущі. Що робити, якщо кліщ присмоктався: - Звернутись до найближчого лікувального закладу для надання кваліфікованої медичної допомоги. - У разі відсутності такої можливості видалення провести самостійно. Після цього місце присмоктування необхідно протерти антисептичним засобом (розчином йоду, спиртом) та ретельно вимити руки з милом. - Видаленого кліща помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку чи інший чистий скляний посуд, щільно закрити кришку та доставити для дослідження до лабораторії ДУ «Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ України». Необхідно пам’ятати, що не можна: - Прикладати до місця укусу різні компреси, рідини (спирт, олію та інші). - Припікати кліща. - Тиснути кліща або брати його голими пальцями. Ризик зараження на хворобу Лайма (Лайм-бореліоз, іксодовий кліщовий бореліоз) залежить від тривалості присмоктування кліща. Якщо комаха була на тілі менше доби - вірогідність інфікування незначна, проте після третьої доби наближається до 100%. Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду при хворобі Лайма становить від 2 до 30 діб, найчастіше - 14 діб. Після укусу кліща необхідно звернутись до лікаря для встановлення нагляду та призначення лікування, а також самостійно стежити за своїм самопочуттям, перевіряти температуру, оглядати шкіру. Бережіть своє здоров’я та здоров’я Ваших близьких

 

 

 


 

 


ПАМ’ЯТКА НАСЕЛЕННЮ

про заборону спалювання сухої трави

 

Природні пожежі - справжнє лихо для навколишнього середовища та здоров'я людей!

 Навесні торішня трава швидко висихає і легко загоряється від сірника, цигарки. Такі пожежі швидко поширюються, особливо у вітряні дні. Вони завдають шкоду як господарствам так і лісовим насадженням.

Зупинити вогонь, що набрав сили, дуже важко.

 

Пам’ятайте, спалюючи суху траву та рослинні залишки, ви:

 • ОТРУЮЄТЕ ПОВІТРЯ 

Дим від спалювання трави подразнює очі, має неприємний запах, може викликати алергії. Спалюючи траву у місті, ви спалюєте солі важких металів, що осіли на рослинах - такий дим отруйний. До того ж, у купках сухої трави і хмизу часто є сміття, зокрема і небезпечне для спалювання, наприклад, пластикові пляшки, поліетилен. На забруднених радіонуклідами територіях у повітря з вогнем і димом потрапляють радіоактивні речовини, які вітром переносяться на значні відстані. У сільській місцевості у вогні згорають залишки добрив і отрутохімікатів, утворюючи летючі токсичні органічні і неорганічні сполуки. При випалюванні трави вздовж автодоріг відбувається забруднення повітря важкими металами.

 • ВРАЖАЄТЕ СВОЄ ЗДОРОВ'Я ТА ЗДОРОВ'Я СВОЇХ РІДНИХ

Разом з димом у повітря, а потім і в легені людини потрапляють важкі метали: діоксини, бензопірени та різноманітні карцерогенні сполуки. Це провокує загострення хронічних хвороб (астма, бронхіт, тонзиліт) та виникнення нових (в тому числі й онкологічних) захворювань.

 • ЗАПОДІЮЄТЕ ШКОДУ ГРУНТУ І ЗЕМЛІ

Висока температура знищує мікрофлору ґрунту, що збіднює його склад і порушує його структуру. За нормальних умов залишки трави й листя перегнивають, утворюють гумус і підживлюють ґрунти. Випалювання сухої рослинності, стерні посилюють процеси водної та вітрової ерозії земель. Це призводить до деградації ґрунтів. 

 • ПОШКОДЖУЄТЕ РОСЛИНИ

Знищуються молоді пагони рослин, насіння, корені майбутньої рослинності, так що земля на кілька років зменшує підріст свіжої зелені. Пошкоджується прикоренева частина дерев, що може призвести до їх хвороб і загибелі.

 • ЗНИЩУЄТЕ ПТАХІВ І ТВАРИН

Вогнем знищуються гнізда птахів, таких як: польовий і лісовий жайворонки, чайка, очеретяна і звичайна вівсянки, крижень, очеретянка тощо. Також знищуються тварини, що живуть у сухій траві або на поверхні ґрунту: зайці, їжаки, плазуни, земноводні.  Під час пожеж гине багато комах, їх личинки й лялечки, а також сонечка, дощові черв’яки та інші дрібні тварини, які беруть участь у процесі утворення ґрунту. Те, що для людей суха непотрібна трава, для інших живих істот – житло, притулок, їжа, будівельний матеріал для житла.

 

Якщо Ви стали свідками спалювання сухої рослинності:

 • повідомте поліцію (поліція зобов’язана прийняти виклик, приїхати на місце злочину і скласти протокол)
 • сфотографуйте порушення

 

Відповідальність:

Варто наголосити, що  відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною рослинністю, або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, тягне за собою накладення штрафу на громадян від 3060 до
6120 грн.
 і на посадових осіб  від 15300 до 21420 грн. Ті самі дії, вчинені в межах природно-заповідного фонду на громадян від 6120 до 12240 грн. і на посадових осіб  від 21420 до 30600 грн.

 

 

 

 


До увагисуб’єктівгосподарювання!!!Впровадження та використання української мови у сфері надання послуг та бізнесу.

Відповідно до частини 1 ст. 30 Закону України «Про забезпеченняфункціонуванняукраїнськоїмови як державної», мовоюобслуговуванняспоживачів в Україні є державнамова.

Підприємства, установи та організаціївсіх форм власності, фізичні особи – підприємці, іншісуб’єктигосподарювання, щообслуговуютьспоживачів (крімвипадків, встановленихчастиноютретьоюцієїстатті), здійснюютьобслуговування та надаютьінформацію про товари (послуги), у тому числі через інтернет-магазини та інтернет-каталоги, державною мовою. Інформація державною мовоюможедублюватисяіншимимовами.

На проханняклієнтайогоперсональнеобслуговуванняможездійснюватисятакожіншоюмовою, прийнятною для сторін.

Суб’єктелектронноїкомерції, зареєстрований в Україні, під час своєїдіяльності та в разіпоширеннякомерційногоелектронногоповідомленнязобов’язанийзабезпечитинаданнявсієїінформації, визначеної Законом України “Про електроннукомерцію”, у тому числіщодо предмета електронного договору, державною мовою.

Інформація про товари та послуги на територіїУкраїнинадається державною мовою, з урахуваннямособливостей, визначених у статті 33 цього Закону.

Виробники (виконавці, продавці) в Українівсіх форм власностінадаютьспоживачамінформацію про вироби (товари), роботичипослуги державною мовою. Такаінформаціяможедублюватися будь-якоюіншоюмовою.

Інформація про вироби (товари), роботичипослуги, зазначена у частинішостійцієїстатті, доводиться до відомаспоживачав порядку, у спосіб та в обсязі, щовизначені Законом України “Про захист прав споживачів”.

В інформації про вироби (товари), роботичипослуги, наданій державною мовою, допускаєтьсявикористанняслів, скорочень, абревіатур та позначеньанглійськоюмовою та/або з використаннямлітерлатинського та/абогрецькогоалфавітів.

У разіякщокрімдержавноїінформація про товари та послугинадаєтьсятакожіншимимовами, обсягінформації про товари та послуги державною мовою не може бути меншими за обов’язковийобсягінформаціїзгідно з вимогами, встановленими Законом України “Про захист прав споживачів”.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 № 1023-ХІІ, інформаціяспоживачеві повинна надаватисязгідноіззаконодавством про мови.

У разіпорушеннязаконодавства про захист прав споживачівсуб’єктигосподарюваннясфериторговельного та іншихвидівобслуговуваннянесутьвідповідальність за відсутністьнеобхідної, доступної, достовірної та своєчасноїінформації про продукціюабопродавця (у випадках, визначених Законом України “Про електроннукомерцію”) – у розмірітридцятивідсотківвартостіодержаної для реалізаціїпартії товару, виконаноїроботи, наданоїпослуги, але не меншеп’ятинеоподатковуванихмінімумівдоходівгромадян, а у разі, коли відповідно до закону суб’єктгосподарськоїдіяльності не ведеобов’язковийоблікдоходів і витрат, – у розміріп’ятинеоподатковуванихмінімумівдоходівгромадян.


Рекомендації з профілактики ботулізму

Ботулізм - гостра токсикоінфекція, яка виникає внаслідок вживання неправильно приготовлених і збережених консервів.

Збудники ботулізму з кишечнику різних домашніх і особливо диких тварин, водоплавних птахів, риб потрапляють у зовнішнє середовище (ґрунт, мул озер і річок), довго там зберігаються і накопичуються. Практично всі харчові продукти, забруднені ґрунтом або вмістом кишечнику тварин, птахів, риб можуть містити збудники ботулізму.

Проте захворювання може виникнути тільки при вживанні продуктів, які зберігалися в анаеробних умовах (без доступу повітря) або близьких до них і без попередньої достатньої термічної обробки. Присутність ботулотоксину в харчових продуктах не змінює їх органолептичних властивостей (смаку, запаху). Найчастіше реєструються захворювання, пов'язані з вживанням таких продуктів домашнього приготування: консервованих грибів і бобів, копченої або в'яленої риби, м'ясних і ковбасних виробів. Ці продукти частіше викликають групові, т. зв. сімейні спалахи захворювань. У деяких інфікованих продуктах (ковбаса, копчене м'ясо, риба) можливе так зване гніздове забруднення збудниками ботулізму і утворення токсинів. Тому буває, що не всі особи, які вживали один продукт, хворіють. Таким чином, основним шляхом передачі захворювання є харчовий.

У питаннях профілактики ботулізму основним є дотримання чистоти сировини. Тому чим чистіше відмито городину перед консервуванням, чим ретельніше промито рибу перед засолом, тим менша ймовірність потрапляння до продукту збудника ботулізму. Рибу перед засолом у домашніх умовах необхідно звільнити від нутрощів, ретельно промити зовнішню й внутрішню поверхні. Гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок ґрунту, тому не рекомендується консервувати їх у герметично закритих банках у домашніх умовах. При домашньому консервуванні, особливо овочів, що містять мало природної кислоти, необхідно додавати за рецептурою оцтову, лимонну кислоти, тому що збудник ботулізму не любить кисле середовище. Важливо добре стерилізувати банки й кришки безпосередньо перед закладкою в них продуктів. При консервуванні в домашніх умовах, особливо м'ясних і рибних продуктів, необхідно проводити ретельну термічну обробку (протягом двох діб прогрівати при температурі 100°С 5 хвилин для переходу спор у вегетативну форму), після чого простерилізувати консерви при температурі плюс 100°С - не менше 40 - 60 хвилин з подальшою їх герметичною упаковкою.

Найменше здуття кришки — причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту банки.

Також необхідно категорично виключити придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.

У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння (слабкість, підвищення температури тіла, нудота, біль у животі, блювання, пронос тощо) не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників.

У випадку появи симптомів захворювання слід негайно звернутися до лікаря. Особливість ботулізму – розмаїття симптоматики початкового періоду. З боку органів травлення: сухість у роті, спрага, нудота, блювання, переймистий біль, відчуття важкості у надчеревній ділянці. З боку органів зору: відчуття туману або появи «сітки» перед очима, двоїння в очах, нечітке бачення близьких предметів, опущення верхньої повіки, розширення зіниць. З боку органів дихання: набряк слизової ротової оболонки, утруднене ковтання, відчуття клубка в горлі, зміна тембру голосу (осиплість, захриплість), мова стає утрудненою, невиразною.

Пам’ятайте: хворобі легше запобігти, ніж лікуватися від неї. Будь-яке отруєння не минає безслідно.

Вимоги законодавства щодо насіння для сівби

Згідно статті 17 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» заборонено використання для сівби насіння, що не має відповідного сертифіката (документа про якість насіння).

Сільгосптоваровиробники можуть використовувати для сівби насіння, придбане у виробника (суб'єкти насінництва та розсадництва), у посередника (суб'єкти господарювання, що купили у виробника і перепродали кінцевому споживачеві) або власного виробництва.

Законне право на виробництво та реалізацію насіння мають суб'єкти насінництва, які занесені до Державного реєстру суб'єктів насінництва та розсадництва, який розміщений на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України.

При введенні в обіг суб'єктами насінництва та розсадництва кожна партія насіння сільськогосподарських культур сертифікується та має:

 • сертифікат, що засвідчує його сортові якості;
 • сертифікат, що засвідчує його посівні якості.

При реалізації насіння сільськогосподарських культур суб'єкт насінництва (виробник) видає споживачеві супровідні (господарські) документи (форми затверджено ДСТУ 2240 - 93):

 • атестат на насіння - на категорії добазового та базового насіння (ДН; БН);
 • свідоцтво на насіння - на категорію сертифікованого насіння сортів сільськогосподарських рослин першої та другої генерації (СН) або
 • свідоцтво на гібридне насіння - на категорію сертифікованого насіння першого покоління гібридів (CH-F1).

При придбанні насіння на посів у посередника теж необхідно отримати:

 • атестат на насіння - на категорії добазового та базового насіння (ДН; БН);
 • свідоцтво на насіння - на категорію сертифікованого насіння сортів сільськогосподарських рослин першої та другої генерації (СН);
 • свідоцтво на гібридне насіння - на категорію сертифікованого насіння першого покоління гібридів (CH-F1).

Ці документи вже виписуються безпосередньо фірмою-продавцем, під свою відповідальність, на підставі супровідних (господарських) документів, отриманих від виробника насіння. Крім того, у вищезазначених документах посередник зобов'язаний вказати сертифікати, що засвідчують сортові та посівні якості придбаного насіння у виробника (реєстри сертифікатів на сортові та посівні якості насіння розміщені на сайті Мінагрополітики для можливості перевірити походження насіння) та вписати дані покупця із зазначенням ваги проданого насіння.

Вирощування власного насіння (без права реалізації) передбачає придбання в попередні роки категорій сільськогосподарських рослин базового насіння (БН) генерації еліта та сертифікованого насіння (СН) І та II генерацій, та його розмноження для власних потреб. Проте, при цьому необхідно також дотримуватись усіх етапів насінництва. Найчастіше саме цими вимогами і нехтують сільгосптоваровиробники. Зверніть увагу, що лише сертифікований агроном-аудитор має право оцінити сортові якості сорту при вирощуванні насіння. Тому в період вегетації необхідно запросити агронома-аудитора (реєстр агрономів-аудиторів розміщений у вільному доступі в інтернеті) для проведення попереднього та остаточного польових оцінювань. За результатами аудитором оформлюється акт польового обстеження, який повинен містити в собі назву культури, сорт та генерацію (сортові якості насіння). Після збору зерна та доведення його до посівних кондицій відбирається проба такого насіння і разом з актом польового обстеження направляється у відповідні лабораторії, де проводяться лабораторні дослідження і видається протокол випробувань (посівні якості насіння). В усіх документах обов'язково зазначається назва культури, сорт, генерація та вага партії, від якої були відібрані проби.

Дотримуватись цих вимог, передусім, необхідно сільгосптоваровиробникам. Адже якісне насіння - запорука гарного старту!

 

 


ХАРЧОВІ ОТРУЄННЯ ТА ЇХ ПРОФІЛАКТИКА

До гострих кишкових інфекцій відносяться: черевні тифи, сальмонельози, дизентерія, гастроентероколіти, холера. З настанням тепла легко отримати харчове отруєння чи кишкові інфекції, пов'язані із уживанням продуктів харчування та питної води, забруднених збудниками зазначених захворювань, оскільки створюються сприятливі умови для розмноження і розповсюдження шкідливих бактерій у довкіллі. Актуальними чинниками передачі кишкових інфекцій є неякісно помиті овочі, зелень, фрукти, ягоди й молочна продукція, яка купується населенням на ринках, у т.ч. стихійних, у приватних осіб, зберігається без належних температурних умов та вживається без необхідної термічної обробки.    

При сальмонельозі провідними факторами передачі є сирі або недостатньо термічно оброблені яйця, м'ясо птиці, приготоване з порушенням гігієнічних вимог.

Основними причинами спалахів кишкових інфекцій є нехтування елементарними правилами особистої гігієни, порушення технологій приготування їжі, зберігання харчових продуктів в антисанітарних умовах, без належного температурного режиму. Факторами передачі інфекції найчастіше стають готові страви, молоко і молочні продукти, кондитерські вироби, які готуються "із запасом", що призводить до накопичення у продуктах збудників інфекційних захворювань та продуктів їх життєдіяльності.

Зараження відбувається при проникненні збудника через ротову порожнину в організм здорової людини, визиваючи ураження травної системи. Характерними є нудота, блювота, діарея, різкий біль в області живота, загальна слабкість, підвищення температури тіла.

Джерелом кишкових інфекцій є хвора людина. Але головними розповсюджувачами є особи з легким перебігом захворювання і особливо ті, хто по роду своєї діяльності зайнятий у сфері обслуговування населення. А саме - продавці продуктових магазинів, робітники системи громадського харчування, підприємств харчової промисловості, дитячих закладів. Залишаючись на робочому місці, такі особи, будучи хворими, здатні забруднювати збудниками все, до чого торкаються їх руки: посуд, харчові продукти, предмети навколишнього середовища.

З метою профілактики кишкових інфекцій та харчових отруєнь необхідно виконувати наступні заходи профілактики:

 • не вживати продукти і напої при найменшій підозрі щодо їх недоброякісності та з протермінованими термінами споживання;
 • не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб;
 • не вживати незнайомі гриби, ягоди, трави та інші рослини;
 • не готувати страви із запасом; приготовлені страви бажано вживати відразу, зберігання виготовленої страви без холоду не повинно перевищувати 2 години;
 • при споживанні овочів, фруктів та ягід, їх необхідно добре промити питною водою, а при споживанні дітьми - обдати окропом;
 • не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі води тощо);
 • для пиття і приготування їжі використовувати воду тільки з централізованих джерел водопостачання або питну бутильовану;
 • перед приготуванням їжі та перед її вживанням завжди мити руки з милом; обов'язково мити руки після відвідування туалетів;
 • при відпочинку з дітьми батьки повинні ознайомити дітей з правилами харчування та правилами дотримання особистої гігієни; дорослим необхідно ретельно слідкувати за тим, щоб діти не споживали незнайомі ягоди та продукти;
 • для купання та відпочинку слід користуватися лише офіційно дозволеними пляжами;
 • вести боротьбу з мухами.

 

У разі виявлення перших ознак кишкової інфекції необхідно терміново звернутись до найближчої лікувальної установи. Самолікування небезпечне для здоров'я!

Всі ці дуже прості правила профілактики допоможуть Вам уникнути харчових отруєнь і зберегти здоров’я та працездатність.

Пам'ятка "Обережно гриби!"

 

                  Основні причини отруєнь:

 • вживання отруйних грибів;
 • неправильне приготування умовно їстівних грибів;
 • вживання старих або зіпсованих їстівних грибів;
 • вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації (навіть білі гриби і підберезники мають своїх небезпечних двійників).

 

           Симптоми отруєння:

нудота, блювота, біль у животі, посилене потовиділення, зниження артеріального тиску, судоми, мимовільне сечовиділення, проноси, розвиток симптомів                   серцево-судинної недостатності

           Щоб запобігти отруєння грибами, необхідно дотримуватися наступних правил:

 • Не збирайте гриби:
 • якщо не впевнені, що знаєте їх - якими б апетитними вони не здавалися;
 • поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно небезпечних зонах;
 • невідомі, особливо з циліндричною ніжкою, у основі якої є потовщення "бульба", оточене оболонкою;
 • з ушкодженою ніжкою, старих, в'ялих, червивих або ослизлих;
 • ніколи не збирайте пластинчаті гриби, отруйні гриби маскуються під них;
 • "шампіньйони" та "печериці", у яких пластинки нижньої поверхні капелюшка гриба білого кольору.
 • Не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках, - вони не завжди відповідають дійсності.
 • Не куштуйте сирі гриби на смак.
 • Ще раз перевірте вдома гриби, особливо ті, які збирали діти. Усі сумнівні -викидайте.
 • Нижню частину ніжки гриба, що забруднена грунтом - викидайте. Гриби промийте, у маслюків та мокрух зніміть з капелюшка слизьку плівку.
 • Гриби підлягають кулінарній обробці в день збору, інакше в них утворюється трупна отрута.
 • При обробці кип'ятіть гриби 7-10 хвилин у воді, після чого відвар злийте. Лише тоді гриби можна варити або смажити.
 • Обов'язково вимочіть або відваріть умовно їстівні гриби, які використовують для соління.
 • Не пригощайте ні в якому разі грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок.
 • Гриби (зеленушка, синяк-дубовик, та деякі інші) містять отруйні речовини, які у шлунку не розчиняються. У взаємодії із алкоголем отрута розчиняється та викликає бурхливе отруєння.
 • Значна кількість грибів, які досі вважались їстівними, містять мікродози отруйних речовин. Якщо вживати їх декілька днів підряд - також може статись отруєння.
 • Суворо дотримуйтеся правил консервування грибів. Неправильно приготовлені консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання - ботулізм.
 • Гриби, які довго зберігалися, обов'язково прокип'ятіть 10-15 хвилин.

 

ДОТРИМАННЯ ЦИХ ПРОСТИХ ПРАВИЛ МОЖЕ ЗБЕРЕГТИ

ВАШЕ ЗДОРОВ'Я І НАВІТЬ ЖИТТЯ

 

                                       ЩО ПОСІЄШ, ТЕ Й ПОЖНЕШ 

Незабаром розпочнеться посів озимих сільськогосподарських культур, тож до початку посівної саме час дізнатися, наскільки якісне насіння буде висіяне під урожай наступного року.

Одним із основних факторів одержання високих врожаїв є використання на посів якісного насіння з високими сортовими та посівними якостями. Визначення сортових якостей насіння здійснюється шляхом польового оцінювання, ділянкового (грунтового) сортового контролю та лабораторного сортового контролю.

Посівні якості насіння – це сукупність показників якості насіння, що характеризують придатність його до посіву (схожість, енергія проростання, чистота, маса 1000 шт., життєздатність, вологість, зараженість хворобами, заселеність шкідниками). Схожість, без сумніву, є найбільш важливим показником. Рівень схожості, встановлений стандартом, забезпечує нормальне проростання насіння в польових умовах і формування необхідної густоти рослин.

Існують поняття лабораторної та польової схожості насіння. Лабораторна схожість насіння визначається шляхом його пророщування за оптимальних умов протягом конкретного для кожної культури терміну (для більшості культур – 7-8 діб). Польова схожість насіння, як правило, відрізняється від лабораторної, її показники можуть бути дещо нижчими, адже в лабораторіях створюються ідеальні умови для проростання насіння, що не завжди можливо в польових умовах. Це пов’язано з впливом низки чинників, таких як температура й вологість ґрунту, строки і глибина посіву, рівень агротехніки тощо.

Не менш важливим показником є енергія проростання насіння, що характеризує його здатність швидко і дружно проростати. Цю властивість має здорове насіння. Масу насіння основної культури, виражену у відсотках до загальної маси насіння, називають чистотою насіння. Якщо відсоток чистоти нижче, ніж встановлено стандартом, таке насіння не допускається до посіву, а піддається вторинній очистці. Знаючи чистоту і схожість та визначивши масу 1000 насінин можна з високою точністю розрахувати норму висіву на гектар і не витратити зайвий посівний матеріал.

Має значення й перевірка на заселеність насіння шкідниками, які пошкоджують насіння, а продукти їх життєдіяльності спричиняють розвиток грибкових хвороб і пліснявіння. Попередня перевірка насіння сільськогосподарських культур на зараженість хворобами має важливе значення, адже результати таких досліджень будуть достатньою підставою для прийняття рішення про доцільність проведення обробки насіння та підбір протруйника необхідного спектра дії. Володіючи повною інформацією про якість насіння, аграрій розуміє, який протруйник треба придбати, чи потрібна передпосівна обробка стартовими мікродобривами та чи варто сіяти це насіння взагалі.

Вартість повного дослідження проби насіння на посівні якості є помірною, а отримані результати дозволяють заощадити десятки тисяч гривень у подальшому. Послуги з визначення посівних якостей насіння в області надають чотири державних лабораторії Держпродспоживслужби. З переліком цих лабораторій, а також інформацією про вартість таких лабораторних досліджень можна ознайомитися за цим посиланням.

За роз’ясненнями та консультаціями звертайтеся до відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки за тел.: +380501717369. Ми знаходимося за адресою: м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 84, каб. 404.

 

       

 До Держпродспоживслужби надійшло інформаційне повідомлення через систему швидкого сповіщення RASFF стосовно виявлення несанкціонованої речовини етиленоксид в добавці-стабілізаторі, що додавалася у морозиво «MarsWrigleyConfectioner» (Snickers, Bounty, Twix). Етиленоксид – це речовина, яка використовується для дезінфекції медичних інструментів. Виробником морозива є Франція, до України його завезли з Румунії, кінцевий термін використання до 31 березня 2023 року.

З метою попередження негативного впливу на здоров’я людей внаслідок споживання продукції зазначена партія морозива наразі вилучається з закладів торгівлі. Фахівці Благовіщенського відділуДержпродспоживслужби здійснюють моніторинг за відкликанням продукції з продажу.

Будьте уважні, бережіть власне здоровя та здоровя своїх близьких!

  

ЗБИРАННЯ НАСІННИЦЬКИХ ПОСІВІВ РАННІХ ЗЕРНОВИХ: ЯК МІНІМІЗУВАТИ ВТРАТИ 

Збирання врожаю, а особливо з насінницьких посівів – найбільш відповідальний період у технології вирощування зернових культур. Головна вимога при проведенні даного заходу полягає в тому, щоб зібрати біологічний урожай при мінімальних втратах, зберігши високі посівні якості.

Успішне проведення жнив у непростих погодних умовах поточного року залежить від чіткої організації праці, правильного визначення технології, строків і способів збирання з урахуванням біологічних особливостей сортів. Важливим фактором є оцінка стану достиглих полів, визначення очікуваної врожайності, врахування соломистості, забур’яненості та полеглості хлібостою, наявність збиральної техніки.

Насінницькі посіви ранніх зернових культур збирають як прямим комбайнуванням, так і роздільним способом. Перший використовується при рівномірному дозріванні насіння на низькорослих та відносно чистих посівах, а також за нестабільних погодних умов. Пряме комбайнування зернових культур проводять при повній стиглості насіння. В інших випадках збирання проводиться роздільним способом. При роздільному збиранні насіння, як правило, травмується менше, ніж при прямому, проте у дощові роки більш високоякісне насіння одержують при прямому комбайнуванні. Передчасне скошування у валки призводить до одержання щуплого насіння, а запізніле супроводжується великими втратами і погіршенням якості насіння.

З метою запобігання видового і сортового засмічення та збереження високих посівних якостей насіння під час його збирання необхідно вживати наступних заходів:

- насамперед скласти план проведення збиральних робіт, аби виключити можливість послідовного збирання одним комбайном двох і більше сортів однієї культури або важковідокремлюваних культур;

- починати збирання з обкосів на ширину захвату комбайну, а намолочене при цьому збіжжя використати на товарні цілі;

- контролювати ступінь травмування насіння, а для цього обмолот слід проводити в оптимальні строки та на понижених швидкостях, обороти барабана та зазори молотильних агрегатів комбайна повинні бути відповідно відрегульовані;

- перевозити насіння від комбайна тільки закріпленим за ним транспортом тим полем, де посіяний даний сорт;

- комбайни і транспорт ретельно очищати після закінчення збирання на цьому ж полі, використовуючи компресор;

- організувати вхідний контроль за насінням, яке надходить на тік від комбайнів, розміщувати його слід таким чином, щоб запобігти змішуванню з іншими сортами та культурами;

- не допускається одночасне надходження на тік і в складські приміщення насіння і товарного зерна, складування фуражу та інших матеріалів;

- в короткі терміни провести первинну очистку, адже очищення насіннєвого матеріалу від зелених частин рослин або бур’янів та інших решток, що підвищують його вологість, дасть змогу запобігти псуванню через самозігрівання та проростання насіння.

Подальше очищення й сортування насіння здійснюється на відповідних пересувних машинах, потокових лініях, насіннєвих комплексах. При цьому потрібно дотримуватися наступних технологічних режимів: не допускати перевищення швидкості руху робочих органів; максимально скоротити транспортувальну систему; не допускати падіння насіння з великої висоти; не допускати збільшення кількості пропусків насіння через очисні машини; правильно добирати решета.

Кожна партія очищеного насіння складується і зберігається окремо та повинна пройти перевірку посівних якостей.

За роз’ясненнями та консультаціями з цього питання можна звертатися до відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби Кіровоградщини за телефоном +380501717369. Ми знаходимося за адресою: м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 84, каб. 404.

 

 

 


Профілактика  інфекційних

захворювань та харчових отруєнь 

 

Настало літо, а разом із ним збільшується загроза виникнення гострих кишкових  інфекцій та харчових отруєнь таких як:

 •  дизентерія
 •  гастроентероколіти
 •  сальмонельоз
 •  харчових отруєнь
 •  вірусний гепатит А
 •  хворобу Боткіна

Зараження може бути не лише від вживання недоброякісної їжі, а й від пиття води, купання. Так як купаючись людина може заковтувати воду в якій є інфекція, найчастіше таке буває з дітьми граючись на водоймах, купаючись, пірнаючи під воду.

         Важливу роль у розповсюдженні кишкових інфекцій відіграють ягоди, фрукти, овочі, у випадках коли вони вживаються немитими. Багато хто не знає, що на немитих полуниці, вишні, малині є збудники дизентерії і знаходяться на них протягом 3-4 днів, на яблуках, винограді, порічках, грушах 5 – 7 днів, сливах 6 – 8 днів. Овочі та фрукти можуть забруднюватися не тільки руками інфекційних хворих, які їх збирають або продають, а іще водою при поливі городів де їх вирощують. Перед вживанням овочі та фрукти обов’язково потрібно ретельно мити  проточною водою та додатково обмивати кип’ятком. 

         Хвороба проявляється не одразу. Прихований період при різних кишкових захворюваннях частіше продовжується від 2 до 7 днів. Потім проявляються характерні ознаки захворювання: слабкість, головний біль, блювання, болі в животі, пронос, підвищення температури.

         З метою профілактики інфекційних захворювань та харчових отруєнь  Благовіщенський відділ ГУ Держпродспоживслужби в Кіровоградській області рекомендує:

- не вживати продуктів та напоїв при найменшій підозрі щодо їх   недоброякісності та з простроченими термінами споживання.

- не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб.

- не вживати невідомі гриби, ягоди, трави та інші рослини. При харчуванні у непристосованих умовах (ліс, пляж тощо) виключати контакт продуктів з ґрунтом та піском;

- не готувати  страви  із запасом; приготовлені страви бажано вживати відразу, а у разі повторного споживання, вони мають проходити вторинну термічну обробку; зберігання виготовленої страви без холоду не повинно перевищувати 2 годин;

- при здійсненні подорожі не брати у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, які потребують охолодженого зберігання);

- не готувати багатокомпонентні страви, що вимагають високої термічної обробки (паштети, м'ясні салати тощо) та  не зберігати  їх без  холодильного  обладнання, при споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно ретельно промити питною водою, а при споживанні дітьми - обробити окропом;
- не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з несанкціонованих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі води тощо);

- для пиття і приготування їжі використовувати воду тільки з централізованих джерел водопостачання або питну бутильовану; при неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки, екстремальний туризм тощо) для миття посуду і рук вода має бути профільтрована і проварена; для пиття та приготування їжі необхідно мати з собою запас питної води;

- перед приготуванням їжі та перед її вживанням завжди мити руки з милом; обов'язково мити руки після відвідування туалетів;
- при відпочинку з дітьми батьки повинні ознайомити дітей з правилами харчування та правилами дотримання особистої гігієни; дорослим необхідно ретельно слідкувати за тим, щоб діти не споживали невідомі ягоди та продукти;
- для купання та відпочинку слід користуватися лише офіційно дозволеними пляжами;
- вести боротьбу з мухами.

 

      У разі виявлення перших ознак кишкового захворювання необхідно терміново звернутись до найближчої лікувальної установи.

      Самолікування  небезпечне для здоров'я!

 


ПАМЯТАТАЙТЕ!

ПОВОДЖЕННЯ  З  ВІДХОДАМИ  – ЦЕ  СПІЛЬНА СПРАВА.

ВІД ТОГО, ЯК МИ ВИКОНУЄМО ЇЇ СЬОГОДНІ, ЗАЛЕЖИТЬ БЛАГОПОЛУЧЧЯ  КРАЮ  ТА  ЗДОРОВ’Я  НАШИХ  ДІТЕЙ ЗАВТРА!

На сьогоднішній день залишається актуальною проблема збирання, перевезення, перероблення та утилізації побутових відходів.

Сортування побутових відходів – це метод збирання, за якими ресурсоцінні компоненти побутових відходів (папір, скло, пластик, метал) збирають окремо у спеціальні контейнери для подальшого надходження на перероблення чи повторне використання.

Потрапляючи на сміттєзвалища відходи забруднюють навколишнє середовище. Деякі з них залишаються там  сотні років, природа не може їх дуже швидко самостійно переробити. Для прикладу:

- папір переробляється 2-3 роки;

- консервна банка – 120-150 років;

- звичайний поліетиленовий пакет – 200 років;

- пластикова пляшка – 500 років;

- скло – більше 1000 років.

В першу чергу, довкілля забруднює фільтрат – це отруйна рідина, яка проходить через усе звалище та несе із собою у підземні води забруднюючі речовини. Окрім того, у фільтраті довгий час залишаються бактерії, які спричиняють захворювання у людей. І саме страшне, що ця вода потрапляє до нас через колодязі, продукти рослинного і тваринного походження.   Часто сміття просто спалюють. І при цьому виділяються токсичні гази, утворюються небезпечні хімічні сполуки, які забруднюють атмосферне повітря. Це той самий сміттєспалювальний завод поруч з нами. Спалювання відходів, розглядається нашими законами, як правопорушення та передбачає адміністративне стягнення у вигляді штрафу.

Головне правило, яке треба запам’ятати: змішані відходи – це сміття; роздільно зібрані відходи – це ресурси, тобто такий матеріал, з якого можна виробити нові корисні речі.

Отже, впровадження системи сортування сміття дозволить зменшити кількість відходів, які підлягають захороненню, сприятиме розв'язанню  екологічних, соціальних проблем та ресурсозбереженню і підвищить рентабельність сфери поводження з твердими побутовими відходами.

     Для початку необхідно облаштувати майданчики для встановлення  контейнерів з роздільного збирання побутових відходів, далі встановити контейнери для різного призначення. Вони повинні мати  кришки різного кольору – жовтого, зеленого, синього і звичайного сірого та спеціальні отвори. Контейнери з кришками різних кольорів мають різне призначення, таке як:

 • контейнер з жовтою кришкою призначений для поліетиленової тари;
 • контейнер з синьою кришкою - для паперу та картону;
 • контейнер з зеленою кришкою - для скла.

 

БЛАГОВІЩЕНСЬКИЙ ВІДДІЛ ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ В КІРОВОГРАДСЬКІЙ ОБЛАСТІ

 


Лептоспіроз
(пам'ятка для населення)
Лептоспіроз – спільне для людей і тварин небезпечне інфекційне захворювання, яке викликається мікроорганізмами – лептоспірами.
Лептоспіри потрапляють у навколишнє середовище із сечею хворих тварин, або носіїв інфекції. Щури і мишоподібні гризуни можуть заражати також харчові продукти. Людина заражається лептоспірозом при купанні в дрібних водоймах, ставках, озерах, під час рибної ловлі, під час догляду за хворими тваринами чи розбиранні їх туш, через недотримання правил особистої гігієни. Кількість хворих на лептоспіроз збільшується з травня по жовтень.
Джерелом інфекції є велика рогата худоба, кози, вівці, коні, собаки, сірі пацюки, полівки, водяні щури, а також хутрові звірі. Виділеннями перелічених тварин заражаються заводі дрібних річок, осушувальні канали, вологі луки.
Лептоспіри можуть проникати в людський організм не тільки через шлунково-кишковий тракт, а й через пошкоджену шкіру і слизові оболонки. Навіть непомітні ушкодження, подряпини можуть стати місцем проникнення інфекції.
Від моменту потрапляння збудників в організм людини до початку захворювання проходить у середньому від 6-8 до 14 днів. Хвороба починається раптово з ознобу та загальної слабкості. Температура підвищується до 39-40°, з'являються нудота, блювота, головний біль, біль у всьому тілі. Характерною ознакою захворювання є біль у литкових м'язах. Іноді хворі не можуть не тільки ходити, але й триматися на ногах. Спостерігається жовтяниця склер, висип на шкірі, крововиливи в сітківку ока, внутрішні органи. Без своєчасного лікування захворювання лептоспірозом може призвести до тяжких наслідків (ураження нирок, печінки і т. д.) чи до смерті. Хворому на лептоспіроз необхідна своєчасна госпіталізація. При появі перших ознак захворювання необхідно негайно звернутися до лікаря. І, звичайно, ні в якому разі не можна займатися самолікуванням.
Від людини до людини лептоспіроз не передається.
Профілактика лептоспірозу базується на комплексі медико-санітарних та ветеринарно-санітарних заходів.
Величезне значення мають захист житла, продуктових складів та інших об'єктів від проникнення в них гризунів, захист водоймищ від можливих забруднень гризунами, сільськогосподарськими тваринами, знищення щурів і мишей.
Купатися необхідно в спеціально відведених місцях. Зараження лептоспірозом частіше відбувається в закритих стоячих водоймищах, особливо мілководних, де багато рослинності. Слід пам’ятати, що ризик зараження зростає під час купання при наявності на тілі подряпин, ран та ковтанні води під час купання.
Бажано відмовитись від прогулянок босоніж у заболочених місцях.
На польових роботах, риболовлі, полюванні, догляді за хворою худобою необхідно обов'язково дотримуватися правил особистої гігієни – вдягати гумові чоботи, рукавички.
Забороняється вживати в їжу м'ясо і молоко хворих на лептоспіроз тварин, сиру воду з відкритих водойм.
Якщо зараженню запобігти не вдалось, негайно звертайтесь за медичною допомогою!


ПОПЕРЕДНЄ ПОЛЬОВЕ ОЦІНЮВАННЯ – НЕВІД’ЄМНИЙ ЗАХІД СОРТОВОГО КОНТРОЛЮ РЕКОМЕНДОВАНІ

 

Звертаємо увагу виробників насіння на необхідність своєчасного проведення попереднього польового оцінювання насінницьких посівів, який є невід’ємним заходом сортового контролю у насінництві.

Процедура проведення сертифікації, в тому числі сортової, визначається «Порядком проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2017 р. № 97 (зі змінами). Відповідно до Порядку суб’єкт насінництва та розсадництва подає до органу із сертифікації або його підрозділу за місцезнаходженням посіву заявку на визначення сортових якостей насіння.

У ході попереднього польового оцінювання кожен заявлений посів обстежують у натурі для підтвердження ідентичності сорту за комплексом сортовирізняльних ознак, що проявляються у період колосіння (викидання волоті) – цвітіння, а також перевіряють дотримання вимог технології виробництва насіння (попередники, межі посіву, просторова ізоляція) та ступінь засміченості посіву бур’янами (карантинними, важковідокремлюваними, злісними), важковідокремлюваними культурами, ураженості хворобами і пошкодженості шкідниками. При цьому до уваги беруть тільки ті ознаки, які в цей період мають явно виражений прояв.

Оскільки період колосіння (викидання волоті) – цвітіння по часу досить обмежений, зволікання з проведенням цього заходу може привести до фальсифікації з визначення сортової чистоти посіву.

За роз’ясненнями та консультаціями з цього питання можна звертатися до відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки за телефоном +380501717369. Ми знаходимося за адресою: м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 84, каб. 404.

Заходи профілактики інфекційних хвороб під час повені

 

З метою профілактики інфекційних захворювань під час паводку, Благовіщенський відділ Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області рекомендує населенню:

- після танення снігу провести прибирання території від сміття, очистити поверхню ґрунту від сторонніх предметів;

- індивідуальні вигреби та вбиральні (туалети) у разі переповнення спорожнити за допомогою асенізаційної машини та продезінфікувати хлорним вапном або іншим призначеним для цього дезінфекційним засобом;

- колодязі звільнити від нанесеного бруду, відкачати воду, почистити та продезінфікувати в них воду за допомогою хлорвмісних патронів, обладнати кришками колодязі, тримати в справності і чистоті колодязні зруби;

- зберігати воду і продукти харчування в закритих ємностях в місцях, недоступних для гризунів, при можливості провести дератизаційні заходи по знищенню гризунів в місцях їх можливого скупчення;

- мати запас бутильованої води, продуктів харчування з пролонгованими термінами придатності, розташувувати їх якомога вище в місцях, недоступних для води;

- не вживати воду з джерел у місцях підтоплення;

- використовувати для пиття і приготування їжі тільки бутильовану або кип'ячену воду;

- не використовувати підмочені повеневими водами харчові продукти;

- обов'язково мити руки з миючими засобами перед вживанням їжі та після відвідування туалету, уважно стежити за чистотою рук дітей;

- при вживанні овочів і фруктів у сирому вигляді ретельно промивати їх водою (бутильованою або кип'яченою), обдавати окропом. При приготуванні їжі обов’язково застосовуйте термообробку (варіння, смаження, запікання);

- у разі розвитку ознак інфекційних захворювань (підвищення температури тіла, лихоманка, запаморочення, головний біль, болі у животі, нудота, пронос, нежить, кашель, пожовтіння шкіри, склер очей, висипи на тілі та інші симптоми) терміново зверніться за медичною допомогою.

Пам’ятайте, що дотримання гігієнічних правил у повсякденному житті, а особливо при виникненні надзвичайних ситуацій, допоможе зберегти здоров’я Вам і Вашим рідним!

 

Благовіщенський відділ Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградської області

 

 

ПАМЯТКА

 

СКАЗ  (водобоязнь, гідрофобія) ‒ гостре інфекційне захворювання всіх теплокровних тварин, яке характеризується надзвичайно високою агресивністю, проявляється в ураженні центральної нервової системи, нападами крайнього нервового збудження і розвитком паралічів. Збудником сказу є нейротропний вірус. Сказ зараховано до особливо небезпечних хвороб. На сказ смертельно хворіє людина.

Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок. Інфікування людини сказом відбувається здебільшого від диких хижих (вовки, лисиці) чи домашніх тварин (коти, собаки), а також сільсько-господарських тварин.

Особливу небезпеку становлять безпритульні тварини, зокрема собаки, для яких укус є інстинктивною реакцією для захисту території, членів зграї або здобуття їжі.

За даними ВООЗ, у 99% випадків смерті людини від сказу джерелом інфекції є собаки. Близько 40% жертв укусів ймовірно скажених собак – діти віком до 15 років.

Інкубаційний період сказу триває досить довго ‒ у середньому                    1-3 місяці (хоча може тривати й до року), і перші ознаки хвороби виникають пізно, коли у мозку вже відбулися руйнівні процеси (набряк, крововилив, деградація нервових клітин), що робить лікування практично неможливим (зафіксовано лише три науково підтверджені випадки одужання після прояву симптомів).

Як розпізнати хвору на сказ тварину?

Головна ознака хворих тварин ‒ зміна їх поведінки.

Щоб уникнути небезпеки, дотримуйтесь правил.

Правила утримання домашніх тварин:

 • охороняйте їх від укусів інших тварин;
 • регулярно робіть щеплення проти сказу домашнім собакам та котам, в тому числі сторожовим та мисливським собакам;
 • виводьте собак на прогулянку в намордниках та на повідку;
 • не заводьте собак і кішок заради забави, не виганяйте їх на вулицю.

У випадку зміни поведінки тварини негайно звертайтесь до найближчої ветеринарної служби.

При виявленні трупів диких тварин не знімайте з них шкіру і терміново повідомте державну ветеринарну установу.

Якщо вас вкусила або обслинила підозріла тварина:

 • повідомити державну установу ветеринарної медицини та звернутись до медичного закладу для отримання допомоги;
 • негайно промити мильною водою місце укусу чи обслинення;
 • навколо рани змастити йодом;
 • якщо рана кровоточить, але кровотеча не загрожує життю, не слід відразу зупиняти її, бо з нею частково усувається збудник сказу;
 • ні в якому разі не можна відсмоктувати кров із рани, бо збудник сказу може потрапити в організм через слизову рота;
 • за можливістю якнайшвидше звернутись в найближчу медичну установу за допомогою;
 • тварину ізолювати і спостерігати за нею протягом 10 днів;
 • постраждалому від укусу тварини показані негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини, яка попереджує захворювання і врятовує життя. Таких щеплень має бути шість: у день звернення до лікаря (0 – день) , а потім на 3-й , 7-й , 14-й, 30-й і 90-й дні. Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання                        у 96-99% випадків. Вона ефективна у разі початку курсу не пізніше                  14-го дня з моменту укусу чи обслинення;
 • обслинений одяг забороняється замивати після укусу. Його необхідно обережно зняти, провітрити, висушити на вулиці і випрасувати гарячою праскою або прокип’ятити;
 • протягом 6 місяців не можна вживати алкогольні напої.

Перша медична допомога після укусу

Якщо укусила чи обслинила домашня тварина, попросіть власника надати документи, що підтверджують її щеплення.

Коли лікар недоступний, ретельно промийте рану протягом 15 хвилин мильною водою, мийними засобами, дезінфектантами або іншими засобами             (70% -м спиртом або 5%-м розчином йоду, що нейтралізують вірус). Після цього неодмінно зверніться по медичну допомогу.

Як захиститись від агресивних безпритульних тварин?

Повідомити негайно про таку тварину у місцеву комунальну службу або підприємство, яке займається виловом безпритульних тварин та діють відповідно до Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження».

Що робити із твариною, підозрілою на сказ

Собаку, кота чи іншу тварину , яка покусала людей або тварин, слід негайно доправити до найближчої ветеринарної клініки для огляду й утримання під наглядом спеціалістів протягом 10-ти днів.

Заходи з боротьби зі сказом тварин повинні здійснюватися у співпраці служби державної ветеринарної медицини, закладів охорони здоров’я, житлово-комунального і лісового господарства, користувачами мисливських угідь та органів місцевого самоврядування.

Провідне місце в проведенні заходів проти сказу посідає діагностична робота. Саме завдяки своєчасно поставленому діагнозу у тварин, можна запобігти захворюванню людей.

Власники тварин зобов’язані доставляти собак та котів в установи ветеринарної медицини для клінічного огляду та обов’язкового профілактичного щеплення проти сказу.

Досить важливим фактором у проведенні профілактичних заходів має вчасне звернення постраждалих громадян до ветеринарної та медичної служб. Несвоєчасне надання допомоги призводить до летальних випадків.

Собаки, коти й інші тварини, котрі покусали або подряпали людей чи тварин, повинні негайно бути доставлені у найближчу установу державної ветеринарної медицини для огляду з подальшим карантинуванням, обов’язковим наглядом за твариною спеціаліста ветеринарної медицини на протязі не менше 10 днів. З дозволу спеціалістів тварина може залишитися у власника при обов’язковому її утриманні на прив’язі чи в ізольованому приміщенні для нагляду за цією твариною.

Трупи загиблих від сказу тварин підлягають знищенню шляхом спалювання.

 

Пам’ятайте, що сказ ‒ хвороба невиліковна! Уважність та обережність у поводженні з тваринами, а особливо дикими та незнайомими, повинно бути головним правилом для людини.

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь