МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ ІНФОРМУЄ!
Оприлюднено 19.08.2024р
Куди можуть звернутися внутрішньо переміщені особи для отримання допомоги щодо психічного здоров’я?
недосипання, негативні спогади, переїзди, втрата і розлука з близькими, кризові ситуації через війну впливають на психічне здоров’я. Все це часто супроводжує внутрішньо переміщених осіб. Зволікання із отримання кваліфікованої допомоги погіршує психічне самопочуття та впливає на здоров’я безпосередньо.
Внутрішньо переміщені особи можуть безоплатно отримати допомогу щодо психічного здоров’я. Вона покривається Програмою медичних гарантій.
До кого звернутися щодо психічного здоров’я?
З питаннями щодо психічного здоров’я можна звернутися у першу чергу до сімейного лікаря, терапевта або педіатра для дитини, з яким укладено декларацію. Нині майже 12 тисяч лікарів первинної медичної допомоги пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP і надають базову психічну допомогу. Ці лікарі працюють в закладах, які мають договір із Національною службою здоров’я України на пакет “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”.
То ж до лікаря слід звернутися, якщо є такі симптоми:
- відчуття тривоги, нервування, напруженості;
- перепади настрою: від апатії до збудженості;
- проблеми з пам’яттю;
- порушення сну і харчової поведінки;
- постійні дратівливість, роздратованості і злість;
- панічні атаки, нав’язливі думки;
- гостра реакція на стрес;
- нездатність концентрувати увагу;
- слухові або зорові галюцинації;
- та інші, які знижують якість життя.
Опишіть лікарю, що свій стан. Лікар, за згоди пацієнта, проведе скринінг на наявність розладів психіки та поведінки та за потреби надасть допомогу при неускладнених симптомах. Або, у разі потреби, перенаправить до лікаря спеціалізованої медичної допомоги – психолога, психотерапевта або психіатра.
Також пацієнти можуть звернутися до лікаря-психіатра без направлення.
Яку допомогу може надати сімейний лікар?
За результатами скринінгу сімейний лікар може призначити обстеження і лікування, яке включатиме:
- направлення на лабораторні та інструментальні дослідження, щоб діагностувати або виключити психічні чи неврологічні розлади, пов’язані з фізичним здоров’ям;
- направлення до психіатра для діагностики, встановлення діагнозу та для надання рекомендацій з лікування (за згодою пацієнта);
- першу психологічну допомогу – не тільки пацієнтові, а й членам родини, які доглядають за ним;
- застосування психосоціальних (психоосвіти, роботи з психосоціальними стресогенними чинниками, сприяння участі у повсякденній діяльності та інше), а також фармакологічних та поведінкових втручань.
- складання плану ведення та лікування пацієнта/пацієнтки з виявленими та встановленими раніше розладами в межах компетенції сімейного лікаря;
- моніторинг лікування та контроль за виконанням плану спостереження та лікування;
- забезпечення супроводу пацієнтів із психічними чи неврологічними розладами;
- за відсутності позитивної динаміки у стані пацієнта/пацієнтки – направлення до психіатра, психолога, психотерапевта, психофізіолога, нарколога, невролога (залежно від діагнозу та стану пацієнтів), взаємодія з цими лікарями тощо.
Як знайти медичний заклад, де можна отримати допомогу щодо психічного здоров’я?
- зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оберіть з’єднання з оператором та запитайте, де є найближчі заклади з фахівцями, які надають допомогу щодо психічного здоров’я. Запишіть контакти і телефони, які продиктує оператор;
- або знайдіть самостійно заклади з договором із НСЗУ за допомогою онлайн-карти на дашборді “Надавачі медичної допомоги за напрямом “Психологічна та психіатрична допомога”, де зібрані всі надавачі за цим напрямом. Оберіть зліва у полі фільтрів область, населений пункт, рівень медичної допомоги (первинна, амбулаторна чи стаціонарна) та оберіть спеціалізацію лікаря. На карті залишаться медзаклади з телефонами і адресами, які відповідають введеним фільтрам. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/qevuu6VQ.
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
Оприлюднено 19.08.2024р
Як людині зі статусом внутрішньо переміщеної особи укласти декларацію з сімейним лікарем ?
Ви вимушені були покинути своє постійне місце проживання і переїхати в інший регіон? Ваш сімейний лікар чи педіатр залишився за попереднім місцем проживання? На новому місці проживання у вас народилася дитина? Саме в таких ситуаціях опиняються люди зі статусом вимушено переміщеної особи. Незалежно від місця проживання або реєстрації, вони можуть в повному обсязі отримувати медичну допомогу.
Оскільки медична допомога не прив’язана до місця реєстрації чи проживання, внутрішньо переміщена особа може вільно обирати сімейного лікаря, терапевта і педіатра для укладення декларації у будь-якому медичному закладі. Як це зробити, розповідаємо далі.
-
Визначитися з лікарем
Спочатку потрібно обрати найближчий або найбільш зручно розташований заклад первинної медичної допомоги. Це може бути як комунальний заклад, так і приватний або лікар ФОП, з договором із НСЗУ. Знайти їх можна за допомогою аналітичної панелі (дашборду) Електронна карта місць надання первинної медичної допомоги. Використовуйте фільтри, щоб швидко отримати потрібну інформацію про заклад:
-
населений пункт;
-
форма власності (комунальна чи приватна, ФОП);
-
спеціалізація лікарів (сімейний лікар, терапевт, педіатр);
-
ПІБ лікаря, якщо знаєте конкретного лікаря і хочете перевірити, чи можна з ним укласти декларацію.
Після вибору фільтрів, на дашборді з’явиться інформація про заклад:
-
адреса, графік роботи і контакти медичного закладу
-
дані про кожного лікаря первинної медичної допомоги: прізвище, ім’я по батькові та кількість декларацій, які лікар вже має.
Ліміт декларацій для сімейного лікаря – 1800, терапевта – 2000, педіатра – 900. Якщо лікар досяг ліміту, то він на свій розсуд приймає рішення щодо укладення декларації понад ліміт. Якщо лікар не досяг ліміту – він не може відмовити в укладенні декларації.
Другий спосіб знайти лікаря первинної медичної допомоги – зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оператор в телефонному режимі допоможе знайти найближчий заклад первинної медичної допомоги та перелік лікарів, які укладають декларації. Оператор назве адресу, контакти закладу і його графік роботи. Зателефонуйте в заклад та запишіться до лікаря для укладення декларації.
Укладення декларації як в комунальному закладі, так і в приватному, – безоплатні. Вимагання коштів за укладення декларації або оплати першого візиту – неправомірне. Так само, немає обмежень на кількість звернень до лікаря або отримання направлень немає.
-
Що потрібно для укладення декларації
Для укладення декларації потрібно записатися на прийом до обраного лікаря. Зробити це можна через реєстратуру медзакладу.
На прийом пацієнту потрібно взяти:
-
паспорт
-
ідентифікаційний код
-
свідоцтво про народження дитини – якщо декларація укладатиметься із педіатром або сімейний лікар обслуговуватиме дитину
-
телефон, на який приходитимуть смс з електронної системи охорони здоров’я. Зокрема, смс з кодом підтвердження про вибір лікаря.
Для укладення декларації, працівник медзакладу введе ваші дані в електронну систему. На мобільний надійде СМС з кодом підтвердження.
Після цього, лікар роздрукує декларацію з вашими даними. Уважно перевірте, чи всі дані правильні. Якщо потрібно — працівник внесе зміни в системі та роздрукує декларацію ще раз. Підпишіть два екземпляри роздрукованої декларації. Один ви забираєте з собою, інший залишається у закладі.
Якщо ви вже маєте укладену декларацію з іншим лікарем – з нею нічого робити не треба. Укладання нової декларації автоматично фіксується в електронній системі охорони здоровʼя та водночас анулює попередню.
-
Користуватися перевагами декларації з лікарем
Маючи декларацію з лікарем первинної медичної допомоги, пацієнт зі статусом внутрішньо переміщеної особи отримує безоплатні послуги з діагностики та профілактики найпоширеніших захворювань, консультації щодо здорового способу життя, е-направлення до лікарів-спеціалістів, е-рецепти на ліки, щеплення відповідно до календаря профілактичних щеплень, може оформлювати довідки, листки непрацездатності тощо.
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
Оприлюднено 30.04.2024р
ЗАГАЛЬНИЙ ПЛАН
заходів з проведення
Всеукраїнського тижня безпеки дорожнього руху
з 13 по 19 травня 2024 року
Усі заходи проводитимуться з урахуванням вимог правового режиму воєнного стану, зокрема дотримання алгоритму дій під час сигналу «Повітряна тривога»
1. Круглий стіл (прес-конференція) з нагоди початку проведення першого етапу Всеукраїнського тижня безпеки дорожнього руху. Оголошення початку VІI Всеукраїнського конкурсу фото- та відеоробіт в рамках національного проєкту «Безпечна країна».
13.05.2024, 10.00 – 12.00
1) Інформаційне агентство УКРІНФОРМ
м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 8/16
2) YouTube-канал «Безпечна країна» http://www.youtube.com/c/Безпечнакраїна
3) Сайт МБФ «Допомоги постраждалим внаслідок ДТП»
www.dopomogadtp.com, розділ «Конкурс»
2. Навчально-виховний захід-тренінг в рамках проекту «Безпечна країна» для дітей на базі спеціалізованої школи I-III ступенів №155 з поглибленим вивченням англійської мови.
14.05.2024, 11.00 – 13.00
МБФ «Допомоги постраждалим внаслідок ДТП»
м. Київ, вул. Січових Стрільців, 5;
3. Круглий стіл на тему: «Актуальні питання з безпеки на транспорті в умовах воєнного стану» для керівників автотранспортних підприємств, представників Департаментів транспортної інфраструктури облдержадміністрацій та територіальних громад.
15.05.2024, 11.00-13.00
Online (за попередньою реєстрацією)
Реєстрація на сайті www.medtransvp.com.ua
4. Загальнонаціональна благодійна акція зі здачі крові для лікування постраждалих у ДТП «Здай кров – врятуй життя».
16.05 2024 -09.00-12.00
1) НДСЛ «ОХМАТДИТ» МОЗ України
м. Київ, вул. В’ячеслава Чорновола, 28/1;
2) КНП «Київський міський центр крові»
м. Київ, вул. Максима Берлинського,12;
13.05.2024 - 17.05.2024
в усіх регіонах
5. Молодіжна науково-практична конференція «Безпека на дорозі» на базі Криворізького навчально-наукового інституту Донецького державного університету внутрішніх справ.
6. Підведення підсумків та оголошення результатів буде проведене на науково-практичній конференції Всеукраїнського конкурсу наукових робіт «Безпека на дорозі: науковий погляд української молоді »
17.05 2024, 10:00
Криворізький навчально-науковий інститут ДонДУВС
м. Кривий Ріг, вул. Степана Тільги, 21.
(офлайн/онлайн)
7. Проведення національного онлайн-уроку «Безпечна дорога додому» в закладах
загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти з основ безпеки
дорожнього руху та попередження травматизму внаслідок дорожньо-транспортних
пригод в рамках національного проєкту «Безпечна країна».
17.05.2024
в усіх регіонах
Матеріали для уроку:
1) Youtube-канал «Безпечна країна»
http://www.youtube.com/c/Безпечнакраїна
2) www.dopomogadtp.com, розділ Єдиний національний урок
8. Заходи, присвячені безпеці дітей на дорозі:
-
проведення спільно з регіональними органами освіти конкурсів, вікторин зі знання Правил дорожнього руху, театралізованих уроків, лекцій, уявних мандрівок, акцій, майстер-класів, виставок дитячих малюнків, виставок-інсталяцій;
-
оновлення інформаційно-довідкових куточків з питань безпеки дорожнього руху, тематичних стендів в закладах освіти;
-
розповсюдження листівок (пам’яток), інформаційних плакатів з питань правил користування громадським транспортом та поведінки у ньому;
-
проведення онлайн-уроків з тематики безпеки дорожнього руху у загальноосвітніх навчальних закладах;
-
організація зустрічей з працівниками Національної поліції України на тему: «Дотримання правил дорожнього руху»;
-
індивідуальні та групові профілактичні бесіди з питань безпеки дорожнього руху з батьками та учнями, які мають велосипеди, роликові ковзани, скейти;
-
організація бесід з батьками та учнями щодо обов’язкового використання здобувачами освіти світлоповертальних елементів (жилет, стрічка, наклейка) в темну пору доби;
-
проведення тематичних виховних годин і позакласних заходів (змагання юних інспекторів руху, гра команд Клубу веселих та найкмітливіших юних інспекторів руху, брейн-ринг);
-
цикл виховних заходів з питань повторення правил дорожнього руху у формі батьківських зборів, вікторин, конкурсів, квестів, флешмобів, фото-челенджів, відео-лекторіїв, заочних подорожей, уявних мандрівок, інсценізацій, рольових і сюжетних ігор, перегляду тематичних мультфільмів та ін.
-
проведення майстер-класів з надання домедичної допомоги постраждалим внаслідок ДТП;
-
оформлення тематичних інформаційних стендів, книжкових виставок, створення тематичних лепбуків;
-
проведення квестів, вуличних марафонів, флешмобів, фото-челенджів, відеолекторіїв;
-
проведення обстеження прилеглих до закладів освіти територій з метою усунення недоліків в організації руху;
-
моніторинг побажань батьків та педагогів щодо покращення організації дорожнього руху біля закладів освіти;
-
створення в Telegram публічного інформаційного каналу з якісною стрічкою контенту, що стосується питань безпеки дорожнього руху;
-
інструктажі з водіями шкільних автобусів стосовно попередження ДТП.
-
проведення циклу заходів з практичних навичок поведінки у разі надзвичайних ситуацій, виявлення мінно-вибухових предметів тощо.
13.05-19.05.2024
в усіх регіонах
9. Заходи для водіїв транспортних засобів, керівників автотранспортних підприємств, пішоходів із залученням представників МВС, Національної поліції України, Державної служби України з безпеки на транспорті, Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України, МОЗ України:
-
заходи державного контролю (нагляду) щодо додержання автомобільними перевізниками законодавства про автомобільний транспорт, контроль за виконанням правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, профілактичних заходів;
-
заходи з попередження дорожньо-транспортних пригод, роз’яснювальної роботи щодо дотримання учасниками дорожнього руху безпеки перевезень пасажирів і вантажів тощо;
-
проведення навчання водіїв шкільних автобусів та супроводжуючих з питань безпеки життєдіяльності учнів при користуванні шкільним автобусом та алгоритму дій у випадку отримання сигналу «Повітряна тривога» з метою безпеки життя та здоров’я учнів під час їх перевезення до закладів загальної середньої освіти та у зворотному напрямку.
-
обстеження ділянок автомобільних доріг загального користування державного значення, які: прилягають до території дитячих і навчальних закладів та за якими проходять маршрути руху шкільних автобусів; є підходами до залізничних переїздів; які є аварійно-небезпечними та місцями концентрації дорожньо-транспортних пригод на наявність відповідних попереджуючих дорожніх знаків 1.39 та 1.41 разом з відповідними табличками до них;
-
заходи з ліквідації виявлених недоліків в експлуатаційному утриманні під час обстежень;
-
проведення навчань та підвищення кваліфікації водіїв з надання домедичної допомоги з урахуванням мінно-вибухових травм;
-
роз’яснювальна робота серед громадськості щодо дотримання правил дорожнього руху.
13.05.2024 – 19.05.2024 в усіх регіонах
10. Заходи з підвищення безпеки руху при перетині залізничних переїздів та заходи, спрямовані на покращення безпеки дорожнього руху та зниження рівня аварійності в межах дії залізничних переїздів та технологічних проїздів, шляхом:
-
обладнання наглядної інформації та проведення в трудових колективах зборів щодо інформування про мету проведення Тижня безпеки дорожнього руху, розглянувши стан, причини дорожньо-транспортного травматизму і рівень транспортної дисципліни;
-
проведення позапланових інструктажів з водійським складом щодо дотримання вимог Правил дорожнього руху;
-
проведення з водійським складом позапланових занять за участю працівників медичних закладів щодо володіння практичними навичками з надання домедичної допомоги постраждалим унаслідок ДТП;
-
відновлення дорожніх знаків та дорожньої розмітки в межах дії залізничних переїздів;
-
забезпечення на залізничних переїздах нормативної видимості водіям транспортних засобів поїзда, що наближається до переїзду;
-
усунення недоліків, виявлених при комісійних обстеженнях залізничних переїздів.
13.05.2024 – 19.05.2024 в усіх регіонах
11. Розробка та реалізація регіональних та місцевих програм з розвитку та безпеки дорожнього руху, затверджених органами місцевого самоврядування.
-
реалізація заходів розвитку та удосконалення дорожньої інфраструктури у відповідності до чинних норм та технічних умов, протидії та попередження правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху;
-
реалізація заходів, спрямованих на створення умов доступності до транспорту та обєктів транспортно-дорожної інфраструктури особам з інвалідністю.
-
13.05.2024 – 19.05.2024 в усіх регіонах
12. Інформаційна кампанія у ЗМІ.
-
розміщення соціальної реклами щодо безпечної поведінки дітей на транспорті та дорогах КП «Київпастранс» та КП «Київський метрополітен»;
-
поширення соціальної реклами з питань безпечної поведінки дітей на транспорті та дорогах «Безпечна країна очима дітей» (фото, відео) у регіональних засобах масової інформації, транспорті, зовнішній рекламі, громадських місцях, вокзалах, при центрах освіти та культури, навчальних закладах;
-
підтримка та висвітлення заходів, що проводяться у рамках Тижня;
-
пропаганда безпеки дорожнього руху та виховання дорожньої культури серед населення.
13.05.2024 – 19.05.2024 в усіх регіонах
Оприлюднено 24.04.2024р