Благовіщенська міська територіальна громада

Голованівського району Кіровоградської області

ДСНС інформує!

   

Як підготуватися вдома на випадок війни або

надзвичайної ситуації?

• Дізнайтеся, де знаходяться найближчі укриття та перевірте стан підвального приміщення. По можливості звільніть підвальні приміщення своїх будинків від непотребу.

• Перевірте наявність аварійного виходу.

• Зробіть запаси питної та технічної води, продуктів тривалого зберігання.

• Перевірте в аптечці засоби надання медичної допомоги та подумайте, які ліки можуть знадобитися впродовж тривалого часу.

• Підготуйте засоби пожежогасіння.

• Подбайте про альтернативні засоби освітлення приміщення на випадок відключення енергопостачання (ліхтарик, свічки).

• Підготуйте засоби для приготування їжі в разі відсутності газу та електропостачання.

• Зберіть найнеобхідніші речі та документи на випадок термінової евакуації або переходу до сховищ.

• Подбайте про справний стан приватного транспорту та запас пального для вчасної евакуації з небезпечного району.

• У холодну пору подумайте про альтернативний обігрів оселі на випадок відключення централізованого опалення.

Додаткова інформація:

 • Список центрів крові. Кров необхідна на випадок великої кількості поранених військових і цивільних осіб.
 • 7 чат-ботів, через які можна повідомити про ворога, знайти житло, укриття чи допомогти переселенцям.
 • Інструкцію СБУ, що робити під час обстрілів та чого робити не можна.
 • Платформа КоодиНація, сайт https://viyna.net/. У разінагальнихситуаційпишіть @janedvd . Ця сторінка створена для швидкого та легкого пошуку інформації по Україні у часи війни.

 

НМЦ ЦЗ та БЖД Кіровоградської області

 


Що робити під час обстрілів?

 Що робити під час обстрілу системами залпового вогню

• Снаряд (ракету) можна помітити та зреагувати, залп реактивної установки добре видно. Вночі це яскравий спалах на обрії, а вдень - димнiслiди ракет;

• Пересуваючись містом - органiзуйтепостiйне спостереження, постійно тримайте у полі зору будівлі та споруди, підвали, цокольні приміщення, перші поверхи будівель які знаходяться поруч та, якi можливо використовувати як укриття.

• Ховайтеся у підвалі або в іншому заглибленому приміщенні. Вибирaйтeмicцe в кутку мiж несучими стінами та недалеко від вікон та дверей для того, щоб миттєво покинути будинок у випадку попадання снаряда.

 

Що робити під час  артилерійського, мінометного обстрілу або авіаційного нальоту

• не залишайтеся в під'їздах, під арками та на сходових клітках. Також небезпечно ховатися у підвалах панельних будинків, біля автомобiльної техніки, автозаправних станцій, під стінами будинків із легких конструкцій. Такі об'єкти неміцні, ви можете опинитись під завалом або травмуватися.

• якщо ви потрапили під артилерійський, мінометний обстріл, авіаційне бомбардування в якомусь місці або під час пересування до укриття, негайно лягайте на землю, туди, де є виступ або хоча б у невелике заглиблення. Захист можуть надати бетонні конструкції (крім тих, які можуть обвалитися або загорітися), траншеї, неглибокiпiдземнi колодязі, широкі труби водостоку i канави.

• Закривайте долонями вуха та відкривайте рот - це врятує від контузії, убереже від баротравми.

 

Що робити під час  стрілецького обстрілу

• Якщо немає можливості вийти з дому – не підходьте до вікон, не виходьте на балкони!

• Під час стрілянини найкраще сховатися у захищеному приміщенні (наприклад, у ванній кімнаті, якщо без газового котла або навіть у самій ванні).

• Найбільш безпечно - за двома глухими стінками (перша стінка бере на себе основний удар, друга – захищає від уламків та осколків);

• За можливості вікна бажано закрити, наприклад мішками з піском чи масивними меблями.

• Коли це неможливо, варто лягти, прикрившись предметами, які здатнi захистити вас вiд уламків і куль.

• Якщо ви потрапили під стрілянину в якомусь місці, краще впасти на землю та закрити голову руками. Ефективним захистом буде будь-який виступ, навіть тротуар, заглиблення в землі або канава. Укриттям також може стати бетонна сміттєва урна або сходинки ґанку. Не намагайтеся сховатися за автомобілями або кіосками - вони часто стають мішенями.

• Де б ви не знаходились, тіло повинно бути в максимально безпечному положенні. Згрупуйтеся, ляжте в позу ембріона. Розверніться ногами у бік стрілянини, прикривши голову руками та відкривши рот, щоб близький вибух не завдав шкоди барабанним перетинкам. Чекайте, поки стрілянина не вщухне, а пострілів не буде бодай протягом 5 хвилин.

 

НМЦ ЦЗ та БЖД Кіровоградської області

 


Обережно: небезпечні хімічні речовини!

 

Х Л О Р

 

ХЛОР (СІ) - зеленувато-жовтий газ з характерним запахом. Слаборозчинний у воді. Сильний окислювач. Не горить. Зберігається у зрідженому виді під тиском. При виливі переходить в газоподібний стан. У 2,5 рази важчий за повітря, тому скупчується на низинних ділянках поверхні, у підвалах, тунелях.

Гранично допустима концентрація – 1мг/м3. Дія протягом 30-60 хв. у межах 100-200 мг/м3  небезпечна для життя, а вища концентрація викликає миттєву смерть.

Небезпека для людини. При вдиханні можливий смертельний наслідок. Пари сильно подразнюють слизові оболонки та шкіру, викликають їх опіки. При виливі забруднює водойми.

Перші ознаки отруєння: різкий біль за грудиною, сухий кашель, блювання, задуха, порушення координації рухів, різь в очах, сльозотеча.

Засоби індивідуального захисту:ізолюючий протигаз. Ізолюючий костюм, гумові чоботи і рукавиці. Промислові протигази марки А, В, БКФ, Г, цивільні та військові протигази. Ватно-марлеві пов’язки, змочені водою або 2% розчином питної соди.

Долікарська допомога:Винести потерпілого на свіже повітря. Дати подихати зволоженим киснем. При відсутності дихання зробити штучне дихання методом «рот в рот».

Слизові та шкіру промити 2% розчином питної соди не менше 15 хвилин.

 

 

 

Памятайте! Постраждалим від отруєння небезпечними хімічними речовинами допомогу надають на чистому повітрі поза межами зони хімічного зараження.

 

НМЦ ЦЗ та БЖД Кіровоградської області

 


Що робити у разі радіаційної аварії?

Основними вражаючими факторами радіаційних аварій на живі організми є радіаційний вплив та радіоактивне забруднення. Аварії можуть супроводжуватися вибухами та пожежами. 

Якщо у вашій місцевості трапилась радіаційна надзвичайна ситуація, вам необхідно залишатися в приміщенні або негайно зайти до нього, якщо ви перебуваєте на вулиці.

 • Зайдіть в укриття, підвал або в середину будівлі. Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому найкраще триматися якомога далі від стін і даху будівлі.
 • Заберіть всередину домашніх тварин.
 • Закрийте та заблокуйте всі вікна та двері в приміщенні, не підходьте до них без нагальної потреби. 
 • Зробіть кількаденний запас води у герметичних ємностях. Продукти загорніть у плівки і покладіть у холодильник або шафу. 
 • Підготуйте маску, респіратор або ватно-марлеву пов’язку для захисту органів дихання. 
 • Слідкуйте за повідомленнями від рятувальників ДСНС, поліції, місцевої влади. Дізнайтесь про можливу евакуацію.

Як діяти, якщо вам необхідно вийти з укриття?

- Виходьте лише у разі нагальної потреби. Користуйтеся респіратором, одягніть плащ та гумові чоботи й рукавички. 

- Не роздягайтеся на вулиці, не сідайте на землю, не купайтеся у відкритих водоймах.

- Після повернення додому зніміть верхній шар одягу. Так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер і тримайте його подалі від людей і домашніх тварини. 

- Помийтесь. Якщо така можливість є, прийміть душ з милом, голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на вашому волоссі. Не тріть і не подряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани. Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини вашого тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на ваші руки й обличчя протріть повіки, вії, вуха.

- Одягніть чистий одяг. 

Як безпечно харчуватися та пити воду?

- Вживайте воду лише з перевірених джерел. Допоки рятувальники чи влада не повідомляють про безпеку водопровідної води, доти лише вода в пляшках залишатиметься не забрудненою. Упаковка захищає рідину всередині від радіоактивних речовин.

- Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє від радіоактивних речовин. Тож майте запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Напої у холодильнику теж безпечні для вживання.Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття себе та упаковок їжі і води.

- Безпечною є їжа з герметичних контейнерів (консерви, банки, пляшки, коробки тощо), також та, яка зберігалася у холодильнику або морозильній камері. 

- Перед використанням протріть кухонне приладдя,харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, подалі від людей і тварин.

Йодопрофілактика

При отриманні вказівок проведіть йодну профілактику, приймаючи протягом 7 днів по одній таблетці (0,125 г) йодистого калію, а для дітей віком до 2-х років — частина таблетки (0,04 г). За відсутності йодистого калію використовуйте йодистий розчин: три-п'ять крапель 5% розчину йоду на склянку води (молока), дітям до 2-х років — 1-2 краплі.

 

НМЦ ЦЗ та БЖД Кіровоградської області

 


Якщо лунає довгий безперервний сигнал сирени тривалістю до однієї хвилини, це означає —

«ПОВІТРЯНА ТРИВОГА!».

 

 Протягом 5 хвилин після подачі сигналу інформаційні канали радіо та телебачення передаватимуть актуальну інформацію.

У хвилини небезпеки кожному громадянину необхідно мобілізувати себе, проявити мужність, самовладання та діяти максимально швидко.

У разі отримання сигналу повітряної тривоги необхідно

• відключити газ, воду, електроенергію, загасити вогонь в печах;

• візьміть засоби індивідуального захисту, документи, запас продуктів харчування і води;

• надайте допомогу хворим і літнім людям;  

• швидко одягнутися та одягнути дітей, перевірити наявність пришитих з внутрішньої сторони одягу у дітей дошкільного віку нашивок, на яких зазначено: прізвище, ім’я, по-батькові, адреса, вік, номер домашнього телефону;

• вийти із приміщення та  найкоротшим шляхом прямувати до найближчої захисної споруди (інформація перелік захисних споруд цивільного захисту м. Кропивницький, споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів).

Ні в якому разіпісля сигналу «Повітряна тривога»не можна залишатися в будинках, особливо на верхніх поверхах, адже внаслідок вибуху вони будуть руйнуватися від впливу ударної хвилі.

По прибуттю в укриття:

• зайняти місце у захисній споруді та виконувати вимоги старшого (коменданта): не палити, не смітити, голосно не розмовляти,

• дотримуватися спокою і порядку, обов’язково допомагати дітям, літнім людям та інвалідам;

• уважно слідкувати за розпорядженнями та сигналами оповіщення.

Якщо лунає короткий сигнал сирени до 5-10 секунд, це означає «ВІДБІЙ ПОВІТРЯНОЇ  ТРИВОГИ». Також післякороткого сигналу сирени буде мовне повідомлення про відбій тривоги.

Не виходьте з укриття, не почекавши хоча б 10 хвилин після завершення обстрілу, адже пiсля залпу зазвичай ведеться уточнення результатів стрільби, коригування вогню або зміна позиції.

НМЦ ЦЗ та БЖД Кіровоградської області


Ванна, коридор чи сховище? Що треба знати про укриття (УП)

 

У різних областях України лунають сигнали тривоги, які сповіщають населення про повітряну небезпеку. В цей час рекомендовано слідувати в сховища.

Типи сховищ

Існує 3 типи укриттів для цивільних  сховища, протирадіаційній укриття і найпростіші укриття.

Перші дві групи споруд зазвичай більш віддалені від житлових чи приватних будинків. Це можуть бути сховища на території заводів, лікарень. Але через віддаленість вони не можуть слугувати укриттями в разі небезпеки. 

Небезпеку можна перечекати у цокольних або підвальних приміщеннях, підземних паркінгах та підземних переходах. Дуже добре, якщо вони мають два і більше виходів. Жителі великих міст, де є метрополітен, можуть сховатися на платформах станцій або в переходах. 

У сховищі має бути:

— система вентиляції;— підведене водопостачання та опалення;— запас харчів.

На що звернути увагу під час пошуку укриття

Сховище — це герметична споруда для тривалого перебування людей у випадку надзвичайної ситуації. Щоб знайти такі приміщення, шукайте позначки «Укриття» чи «Об’єкт цивільного захисту». 

Усі позначені укриття мають відповідальну особу, яка у разі небезпеки відчинить двері сховища. Якщо такої людини немає, необхідно звернутися до представництва місцевої влади по інформацію.

Якщо ви опинились в укритті вперше, то зверніть увагу на виходи та розташування вогнегасників. Бо у разі надзвичайної ситуації (загоряння, що може виникнути від вибуху) варто реагувати миттєво. 

Правило «двох стін»: від небезпеки вас має відділяти щонайменше 2 стіни. Бо одна ймовірно, зруйнується від удару, а друга вбереже від уламків стіни, скла тощо. Тому ховатися безпечно у місці, яке розташоване за другою від фасаду опорною стіною. Зазвичай це тамбур, коридор та передпокій. Навіть якщо вам здається, що будинок нестійкий, підвалу нема, а в сховищі нема місця лишайтеся біля опорних стін  вони витримають.

Правило 2 виходів. Вам треба знати, що з укриття є щонайменше 2 виходи. Тому підвал чи гараж з одним виходом  це пастка. Його може завалити уламками будинку або під час пожежі вихід буде заблоковано. Проте сучасні підземні паркінги та підвали у більшості будинків спроєктовані безпечно. Крім кількох виходів вони оснащені датчиками диму та передбачені системи пожежогасіння.  

Мій дім  моя фортеця. Якщо дуже узагальнити, то перший поверх завжди може завалити, бо падатимуть уламки конструкції зверху. Верхні теж несуть небезпеку, бо на дах завжди може щось впасти, зруйнуватися конструкція.

Що варто знати про безпеку сховків у багатоквартирному будинку:

— Важливо пам'ятати, що опорні стіни  товщі. Якщо будинок буде валитися, біля опорної стіни залишиться безпечний трикутник. 

— Ховатися треба подалі від вікон та міжкімнатних дверей зі скляними елементами. Більшість склопакетів в Україні не гратовані, тобто вони не розіб'ються на дрібні уламки, а будуть летіти великими небезпечними фрагментами. Тому вінка щільно закрити, а двері зняти й замінити на цупкі ковдри.

— Ванні кімнати проектуються у темних кутках споруди. Тому вони доволі безпечні, за винятком тих, де облаштований газовий котел. 

— Не всі марші (прогони між поверхами) є безпечними. Це залежить від типу та віку будинку. 

— У цегляних будинках вони є одним з найуразливіших місць.  

— Панельні (збірні) будинки можуть скластися, мов картковий будинок. 

— У спорудах, що збудували після 1990-тих  там безпечно, бо сходові клітини будували монолітно-бетонним способом. Тобто це як стрижень будівлі, який лишається стояти навіть під час руйнування. Навіть у надзвичайних ситуаціях кожен наступний марш стримуватиме руйнування від попереднього. 

— Каркасні (сучасні) будинки зараз є найкращі, бо під час руйнації більша частина все одно триматиметься на каркасі. Через те, що у ньому багато арматури, яка все зв'язує, йому не потрібні зовнішні стіни, щоб вистояти. 

— Найбільш вразливими є зовнішні приміщення, які знаходяться по кутах споруд.

— Найменш безпечні  нижні та верхні поверхи. Бо снаряди та кулі під час вуличних боїв можуть потрапити на 1-2 поверх. Останні поверхи у небезпеці через повітряну загрозу. 

Що може знадобитися у сховищі

Є військове правило трьох: 3 хвилини без повітря, 3 дні без води, 3 тижні без їжі. Тому в кожному укритті, в яке ви захочете спуститися, має бути автономна система кондиціювання та подачі води.

Крім того, з собою треба взяти тривожний рюкзакаптечку та запас їжі.

Якщо спускаєтеся до сховища з дітьми, то потрібні змінні та теплі речі, медикаменти, засоби гігієни, іграшки.

Якщо спускаєтесь з чотирилапим другом, не забудьте його документи, миску, воду та запас корму (хоча б на декілька днів). 

Коли бігти в сховища та скільки там сидіти

Безперервні сирени – це сигнал про повітряну небезпеку. Це може бути попередження про артилерійській або ракетний обстріл. Сирени також дублюють на радіо та телебаченні. Коли ви почули безперервні сирени, це означає, що треба негайно переміститися в укриття, сховища або безпечні місця у квартирі. 

Перебувати в укриттях варто до сигналу «відбій». Про нього також сповіщають сирени, радіо та телебачення. Інформацію також дублюють в офіційних телеграм-каналах та у додатку «Повітряна тривога».

Самовільно покидати сховища до цього сигналу може бути небезпечно для життя. 

 


 

Заходи захисту при аваріях з виливом (викидом) небезпечних хімічних речовин

 

Зони хімічного зараження при аваріях з виливом (викидом) небезпечних хімічних речовин (НХР) можуть мати довжину від десятків метрів до десятків кілометрів. Це буде залежати від кількості розлитої НХР, її виду, умов зберігання, а також від швидкості вітру і вертикальної стійкості повітря. Дуже важливо враховувати напрямок вітру, який може бути від 0° до 360°.

У зв'язку з цим у Плані реагування на надзвичайні ситуації повинно бути кілька варіантів відселення (евакуації), в залежності від напрямку вітру. Маршрути евакуації вибирають в напрямку, перпендикулярному до розповсюдження хмари НХР. Розміщення евакуйованих планується в населених пунктах, що знаходяться за межею зони хімічного зараження, у будинках житлового сектору. В теплу погоду для розміщення евакуйованих використовують намети.

Відстань евакуації залежить від масштабу аварії, і, як правило, не перевищує 15 км. від зони хімічного зараження.

З отриманням розпорядження (сигналу) про проведення евакуації керівники центральних органів виконавчої влади, голови обласних, районних, міських державних адміністрацій, керівники об’єктів, організовують оповіщення населення (працівників) відповідних адміністративних територій, об’єктів про початок евакуації.

При плануванні евакуації враховують:

 • небезпечні концентрації НХР, які можуть зберігатися від кількох годин до кількох діб;
 • особливості розповсюдження НХР.

У зв'язку із швидким розповсюдженням хмари НХР збірні евакопункти не розгортаються.

На забрудненій отруйними речовинами території необхідно скористатися засобами індивідуального захисту органів дихання та шкіри.

Пересуватися треба швидко, але не бігти і не підіймати пил. По можливості слід уникати пересування балками та заглибинами, проходити через луки та болота. В цих місцях можливе довге зберігання парів отруйних речовин.

В містах пари отруйних речовин можуть довго затримуватися в парках, під’їздах та на горищах будівель.

Після виходу з осередку зараження сильнодіючими отруйними речовинами треба як найшвидше провести повну санітарну обробку. Безпечним способом зняти одяг, залишити його зовні. Прийняти душ з миючими засобами. При неможливості, здійснити обтирання. Перевдягнутись у чистий одяг.

 

НМЦ ЦЗ та БЖД Кіровоградської області

 


ДІЇ У РАЗІ АВАРІЇ НА ХІМІЧНО НЕБЕЗПЕЧНОМУ ОБЄКТІ

 

Аварії на підприємствах, транспорті та продуктопроводах можуть супроводжуватися викидом (виливом) в атмосферу і на прилеглу територію небезпечних хімічних речовин (НХР), таких як хлор, аміак, хлористий водень та інші. Це становить серйозну небезпеку для населення, заражене повітря уражає органи дихання, а також очі, шкіру та інші органи.

Фактори небезпеки викиду (розливу) НХР:

 • забруднення навколишнього середовища,
 •  небезпека для всього живого, що опинилося на забрудненій місцевості (загибель людей, тварин, знищення посівів та ін.),
 •  внаслідок можливого хімічного вибуху виникнення сильних руйнувань на значній території.

Дії у випадку загрози виникнення хімічної небезпеки:

 • Сирени і переривчасті гудки підприємств - це сигнал "УВАГА ВСІМ". Негайно ввімкніть приймач радіотрансляційної мережі або телевізор, прочитайте текстове повідомлення у телефоні, та отримайте необхідну інформацію й вказівки щодо:

місця і часу виникнення аварії, розмірів викидів (виливу) небезпечних хімічних речовин та масштабів ураження (надзвичайної ситуації);

часу початку та тривалості дії факторів ураження;

території, яка потрапляє в осередки (зони) ураження;

порядку дій при надзвичайній ситуації.

 •  Уважно слухайте інформацію про надзвичайну ситуацію та порядок дій.
 •  При оголошенні небезпечного стану уникайте паніки.
 •  Попередьте сусідів, надайте допомогу людям з інвалідністю, дітям та людям похилого віку.
 • Виконайте заходи щодо зменшення проникнення отруйних речовин у квартиру (будинок): щільно закрийте вікна та двері, щілини заклейте прокладками з поролону та полімерною стрічкою, вентиляційні отвори заклейте папером або тканиною.
 • Підготуйте запас питної води: наберіть воду у герметичні ємності.
 • Підготуйте найпростіші засоби санітарної обробки (мильний розчин для обробки рук).
 • Дізнайтеся у місцевих органів влади про місце збору мешканців для евакуації та уточніть час її початку. Підготуйтеся: упакуйте у герметичні пакети та складіть у валізу документи, цінності та гроші, предмети першої необхідності, ліки, мінімум білизни та одягу, запас консервованих продуктів на 2-3 доби.
 • Перед виходом з будинку вимкніть джерела електро-, водо- і газопостачання, візьміть підготовлені речі, одягніть засоби захисту.

 

 

Дії у випадку раптового виникнення хімічної небезпеки:

 • Уникайте паніки. З одержанням повідомлення (по радіо або інших засобах оповіщення) про викид (розлив) в атмосферу НХР та про небезпеку хімічного зараження, виконайте рекомендовані заходи.
 • Надягніть засоби індивідуального захисту органів дихання та найпростіші засоби захисту шкіри.
 • По можливості негайно покиньте зону хімічного забруднення.
 • Якщо засобів індивідуального захисту немає і вийти із району аварії неможливо - залишайтесь у приміщенні і негайно загерметизуйте його! Зменшіть можливість проникнення НХР (парів, аерозолів) у приміщення: щільно закрийте вікна та двері, димоходи, вентиляційні люки, заклейте щілини в рамах вікон і дверей, вимкніть джерела газо- і електропостачання та загасіть вогонь у печах. Чекайте повідомлень органів влади з питань надзвичайних ситуацій по засобах зв'язку.
 • Знайте, що вражаюча дія конкретної НХР на людину залежить від її концентрації у повітрі та тривалості дії. Тому, якщо немає можливості покинути небезпечну зону, не панікуйте і продовжуйте виконувати заходи безпеки.
 •  Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти, запас питної води, інші необхідні речі у герметичну валізу та підготуйтесь до евакуації.
 • Попередьте сусідів про початок евакуації. Надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу.
 • Залишаючи квартиру, (будинок) вимкніть джерела електро-, водо- і газопостачання, візьміть підготовлені речі, одягніть засоби захисту.
 • Виходьте із зони хімічного зараження в бік, перпендикулярний напрямку вітру та обходьте тунелі, яри, лощини - в низинах може бути висока концентрація НХР.
 • При підозрі на ураження НХР уникайте будь-яких фізичних навантажень. Необхідно пити велику кількість рідини (вода, чай, молоко, сік) та звернутись до медичного закладу.
 • Покинувши зону зараження, зніміть верхній одяг, ретельно промийте очі, ніс та рот, по можливості прийміть душ з використанням миючих засобів.
 • З прибуттям на нове місце перебування, дізнайтесь у місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.

 

Запам'ятайте!Перша медична допомога ураженим НХР в осередку хімічного ураження полягає у захисті органів дихання, видаленні та знезараженні стійких НХР на шкірі, слизових оболонках очей, на одязі та негайній евакуації за межі зараженої зони.

 

НМЦ ЦЗ та БЖД Кіровоградської області

 

 


Обережно: небезпечні хімічні речовини!

 

А М І А К

АМІАК ( NH3 )  - безколірний газ з різким запахом нашатирю. Легший за повітря, добре розчиняється в воді. Зберігається у зрідженому стані під тиском. При виливі переходить в газоподібний стан. Горючий. Горить при наявності постійного джерела вогню. Пари утворюють з повітрям вибухонебезпечні суміші. Ємності можуть вибухати при нагріванні. В порожніх ємностях виникають вибухонебезпечні суміші.

Гранично допустима концентрація – 20 мг/м3. Смертельна концентрація – 7 мг/л при вдиханні протягом 30 хв.

Небезпека для людини: Небезпечний при вдиханні. При високих концентраціях можливий смертельний наслідок. Пари сильно подразнюють слизові оболонки та шкіру, викликають сльозотечу. При попаданні на шкіру та слизові оболонки викликає їх опіки.

Перші ознаки отруєння: Сильний кашель, задуха, підвищене серцебиття, порушення частоти серцевих скорочень, нежить, почервоніння і свербіння шкіри, різь в очах. При високих концентраціях можливе настання смерті.

Засоби індивідуального захисту.Ізолюючий протигаз. Ізолюючий костюм, гумові чоботи і рукавиці. Промисловий протигаз марки КД. Цивільні протигази з додатковими патронами ДПГ-1, ДПГ-3. Ватно-марлеві пов’язки, змочені водою або 3-5% розчином борної, лимонної або оцтової кислоти.

Долікарська допомога: Винести потерпілого на свіже повітря. Забезпечити теплом та спокоєм. Дати подихати зволоженим киснем. Шкіру, слизові та очі промити водою або 2% розчином борної кислоти не менше 15 хвилин. Очі закапати 30% розчином альбуциду: 2-3 краплі. Ніс закапати теплою оливковою або персиковою олією.

 

 

 

Памятайте! Постраждалим від отруєння небезпечними хімічними речовинами допомогу надають на чистому повітрі поза межами зони хімічного зараження.

 

 

 

НМЦ ЦЗ та БЖД Кіровоградської області

 


Рекомендації для населення ( посібники,  буклети тощо)

Посібник "Захист від хімічної зброї" ; 

Посібник "Засоби індивідуального захисту та правила користування ними. Медичні засоби індивідуального захисту та профілактики." ;

Обережно! Вибухонебезпечні предмети. РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ ;

Принцип дії, індивідуальний підбір та правила користування протигазами,  респіраторами. Індивідуальні протихімічні пакети. Медичні засоби, що входять до індивідуальних аптечок, та їх призначення.  Індивідуальний перев’язочний пакет ;

Обстріли , що робити ? ;

Тривожна валіза ;

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора