Роздільне збирання побутових відходів
Пам’ятка утворювача відходів
Відповідно до Закону України "Про управління відходами", побутові відходи – змішані та/або роздільно зібрані відходи від домогосподарств, включаючи відходи паперу, картону, скла, пластику, деревини, текстилю, металу, упаковки, біовідходи, відходи електричного та електронного обладнання, відходи батарей та акумуляторів, небезпечні відходи у складі побутових, великогабаритні та ремонтні відходи, а також змішані та/або роздільно зібрані відходи з інших джерел, якщо ці відходи подібні за своїм складом до відходів домогосподарств.
Великогабаритні відходи - побутові відходи, що за розміром не можуть бути поміщені у контейнери об’ємом до 1,1 кубічного метра.
Ремонтні відходи - залишки речовин, матеріалів, предметів, виробів, що утворилися під час переобладнання, перепланування або поточного ремонту у житловому будинку, окремій квартирі або будинку громадського призначення.
Біовідходи - відходи, що мають властивість піддаватися анаеробному або аеробному розкладу, такі як відходи харчових продуктів або відходи харчової промисловості на всіх етапах виробництва та споживання, відходи від зелених насаджень.
Для вдосконалення підготовки відходів до повторного використання, забезпечення високоякісного рециклінгу та інших операцій з відновлення відходи підлягають роздільному збиранню та не повинні змішуватися з іншими відходами або матеріалами, що мають різні властивості. Роздільне збирання відходів у населених пунктах здійснюється для таких видів відходів, як папір і картон, пластик, скло, метал. При цьому створюються умови для забезпечення роздільного збирання біовідходів, текстилю, небезпечних відходів у складі побутових та інших видів відходів, що підлягають роздільному збиранню.
Роздільне збирання відходів - збирання відходів окремо залежно від їх виду, характеристики та складу у спосіб, що сприятиме їх подальшому обробленню.
Головним в розподілі сміття є сам процес, під час якого потрібно вірно визначити групу для рециклінгу. Існує 5 стандартних видів відходів:
- органіка (біовідходи);
- скло;
- папір;
- метал;
- пластик.
Щоб правильно сортувати побутові відходи, слід виконувати такі кроки:
- Окремо збирати органічні відходи і вторинну сировину.
- Збирати та сортувати лише чисту сировину, тип якої ви зможете впевнено визначити – необхідно знайти на ній маркування (код переробки у трикутнику).
- Усі побутові відходи слід ущільнювати, щоб вони займали менше місця.
Розмістити декілька компактних контейнерів для різного роду відходів вдома: скло – метали – полімери – упаковка типу Tetra Pak – папір.
-
Правила сортування побутових відходів:
ОРГАНІЧНІ ВІДХОДИ (БІОВІДХОДИ)
30-50% відходів у відрі для сміття — це органіка. Органічні відходи – це залишки або відходи біологічного походження. Існують різні види органічних відходів, такі як: їжа (шкірка фруктів, овочеві очистки, насіння, олія, кістки, залишки каш і супів, скисле молоко тощо), рослинні залишки (листя, гілки тощо), відходи тварин та людини (волосся, нігті, пір’я, послід тощо).
Певні органічні відходи можна компостувати. За допомогою цього процесу побутові органічні відходи можна не викидати у «загальний смітник», а компостувати і отримати органічне добриво і, навіть, ґрунт.
Табу для компосту:
- фекалії домашніх тварин (в них можуть міститися інфекції, найнебезпечніший збудник – токсоплазмоз) і використаний наповнювач для котячого туалету (з тирси, силікату чи бентоніту);
- хлібні залишки, особливо підгнилі і запліснявілі, жирні, масляні, молочні, рибні та м'ясні продукти (вони призводять до гниття і часто стають причиною жахливих запахів). Єдиний виняток — яєчна шкаралупа — її додавати у компост можна;
- міцна шкаралупа грецьких горіхів і великі кісточки фруктів (персик, абрикос, слива), бо вони дуже повільно розкладаються у компості;
- чай в пакетиках (можна тільки в тому випадку, якщо чайна заварка без пакетика);
- шкірка цитрусових у великій кількості (вона довго перегниває і пригнічує життєдіяльність дощових черв'яків);
- синтетичні тканини, скло, пластмаса (вони не перегнивають);
- фільтри від пилозбірників і повітряочисників (побутовий пил містить шкідливі сполуки);
- шматки гіпсокартону (будівельний матеріал буває буквально просочений токсинами);
- глянцевий або крейдований папір (містити важкі метали);
- нехарчові відходи, наприклад, ватні диски, гігієнічні палички, волосся, нігті. Такі відходи не розпадаються одночасно з органікою, тому отриманий компост виглядатиме неохайно.
- неорганічні матеріали, такі, як поліестер, пластик, акрил тощо;
- великі шматки дерева.
Враховуючи негативний вплив на навколишнє середовище, який можуть спричинити органічні відходи, їх переробка є важливою для зниження рівня забруднення навколишнього середовища.
Звертаємо увагу, що наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 13.06.2023 № 489 затверджено Правила компостування біовідходів їх утворювачами на присадибних, дачних і садових ділянках
Додаток 1 до Правил компостування біовідходів їх утворювачами на присадибних, дачних і садових ділянках: Рекомендовані норми компосту для поліпшення якості ґрунтів та їх підживлення
Додаток 2 до Правил компостування біовідходів їх утворювачами на присадибних, дачних і садових ділянках: Норми компостування біовідходів.
СОРТУЄМО СКЛО
Щороку близько 1 мільйона тонн скла потрапляє на полігони побутових відходів, де воно розкладатиметься ще 400-500 років. З нього можна було б виробити величезну кількість пляшок, посуду та скловати. Крім того, скло можна переробляти нескінченну кількість разів.
Тару для переробки необхідно підготувати. Пляшки і банки необхідно очистити від залишків їжі чи напоїв та просушити. Також з них необхідно зняти всі етикетки.
Придатні для переробляння: цілі та биті скляні банки, пляшки, віконне скло, флакони з-під ліків і косметики.
Не підходять: дзеркальне скло, автоскло, пляшки з маслом, глиняні пляшки, кришталь, жаростійке скло.
СОРТУЄМО ПАПІР
За статистикою щороку на українські сміттєзвалища потрапляє 1,5 тис. тонн матеріалу.
До речі, з однієї тонни макулатури можна виготовити 9500 рулонів туалетного паперу, а 100 кг паперової вторинної сировини рятують одне дерево. Період розкладання паперу становить до 2 років.
Переробці підлягають всі види паперових відходів. Але є винятки.
Не підходять: вологий або мокрий, брудний папір і картон, що містить харчові домішки, чеки і транспортні квитки, серветки, шпалери, пергамент, ламінований і господарський папір, коробки з-під піци (через забрудненість жиром), термопапір для факсу, кавові стаканчики, подарункові коробки, наклейки, вироби з переробленого паперу (наприклад, лотки для яєць), змішана упаковка (Tetra Pak, Pure Pak), фольга та копіювальний папір.
СОРТУЄМО МЕТАЛ
Із металевої вторинної сировини можна виробити цвяхи і металевий дріт, велосипедні рами, літаки і багато іншого.
Переробці підлягають: бляшані банки від консервів, чаю, кави, цукерок, алюмінієві банки від напоїв і пива, бляшані кришки, фольга і аерозольні балончики.
Метал має бути без залишків рідини та їжі, елементів дерева, пластмаси, скла тощо, ємності необхідно максимально стиснути.
СОРТУЄМО ПЛАСТИК
На переробку відправляються тільки найпоширеніші пакування – це РЕТ-пляшка, пластиковий флакон, упаковка Tetra Pak, цупка поліетиленова плівка та стретч-плівка.
Щороку на смітник викидається майже 800 тисяч тонн пластику (сумарна вартість вторсировини — 7.000 грн/т), з якого можна було б отримати 640 тисяч тонн будівельного матеріалу.
Для інформації:
- 5 пластикових пляшок достатньо для виробництва волокна для великої спортивної майки;
- 20 пластикових пляшок достатньо для виробництва утеплювача зимової куртки;
- 25 пластикових пляшок достатньо для виробництва волокна для светра;
- 60 пластикових пляшок достатньо для виробництва 1 кв. м. килимового покриття.
Перед тим як сортувати пластик важливо ознайомитися з маркуванням:
1 PETE (поліетилентерфталат) - використовується для виготовлення упаковок (пляшок, банок, коробок і т.і.) для розливу прохолодних напоїв, соків, води.Також цей матеріал зустрічається в упаковках для різного роду порошків, сипких харчових продуктів. Добре піддається переробці і повторному використанню.
2 HDPE (поліетилен високої щільності) - використовується для виготовлення пакетів для молока і води, пляшок для відбілювачів, шампунів, мийних та чистячих засобів, а також для виготовлення пластикових пакетів, каністр для моторної та інших машинних олив тощо. Добре піддається переробці і повторному використанню.
3 PVC (полівінілхлорид) - використовується для упакування рідин для побутової хімії. Іноді застосовують для упакування харчових продуктів, матеріал для виготовлення дитячих іграшок, будівельних матеріалів. Цей пластик містить токсичні речовини, практично не піддається переробці. Процес виробництва, використання та утилізації PVC супроводжується утворенням діоксинів та інших токсичних речовин.
4 LDPE (поліетилен низької щільності) - використовується у виробництві поліетиленових пакетів, гнучких пластикових упаковок та пластикових пляшок. Добре піддається переробці і повторному використанню.
5 PP (поліпропілен) - використовується для виготовлення кришок для пляшок, дисків, пляшок для сиропу та кетчупу, стаканчиків для йогурту.
6 PS (полістирол) - використовується у виробництві піддонів для м'яса та птиці, контейнерів для яєць.
7 O або OTHER (інші види пластику) - суміш різних пластиків або не вказані вище полімери. Упаковку, позначену цією цифрою, не можна переробити, і вона потрапляє на звалище або в піч сміттєспалювального заводу.
Переробці підлягають: пляшки (з маркуванням PET або PETTE), пляшки і флакони (з маркуванням HDPE, PEHD, PE), а також кришки, поліетилен (у вигляді плівки), поліпропілен (у вигляді плівки, флаконів або контейнерів), полістирол, упаковки Tetra Pak, Pure Pak.
Пам’ятайте, що матеріали під номерами 3 (PVC або V — полівінілхлорид) та 7 (O або OTHER) переробленню не підлягають.
На переробку не приймаються непрозорі кольорові пляшки PET чорного, білого і жовтого кольорів (вони містять домішки (діоксин титану, наноглину), які роблять процес переробки важким і майже не ефективним), пластик без коду переробки, ПВХ, а також обгортки від цукерок, коктейльні трубочки і зубні щітки.
Перш ніж викинути ПЕТ пляшку, її треба стиснути і зменшити в об’ємі.
НЕБЕЗПЕЧНІ ВІДХОДИ У СКЛАДІ ПОБУТОВИХ
Важливо зазначити, що небезпечні відходи у складі побутових відходів потребують окремого поводження.
Близько 0,25 % усіх відходів складають батарейки. Проте на їх частку припадає майже 50 % усіх токсичних металів, що містяться у відходах. Після потрапляння батарейки в ґрунт, під дією природніх чинників, їх металеве покриття руйнується, а отже луги та важкі металічні елементи (Zn, Pb, Mg, Cd, Ni, Hg), які входять до складу батарейок, потрапляють через ґрунтові води до річок і озер, вод артезіанських свердловин, тим самим забруднюючи навколишнє природне середовище. Одна батарейка вражає 20 кв. м ґрунту, 400 л води.
Небезпечні відходи збираються окремо від інших видів побутових відходів, а також мають відокремлюватися на етапі збирання чи сортування та передаватися спеціалізованим підприємствам, що одержали ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами.
Рекомендований перелік товарів (виробів, пристроїв, приладів), що вміщують небезпечні компоненти (складові):
- ртутні лампи, термометри, тонометри;
- малі побутові хімічні джерела струму ємністю до 7 ампер-годин (побутові хімічні елементи живлення стандартних типорозмірів, що не перезаряджаються, у побуті – батарейки);
- перезаряджувальні побутові хімічні елементи живлення стандартних типорозмірів (акумулятори);
- акумулятори нестандартних типорозмірів, що використовуються в годинниках, у тому числі наручних, мобільних телефонах і смартфонах, кишенькових і портативних комп’ютерах, побутових радіостанціях, побутовій портативній фото- та відеоапаратурі, іграшках, інших побутових приладах;
- товари, що вміщують або забруднені органічними розчинниками, фарбами, лаками (фарби та лаки на водній основі, фарби та лаки на розчинниках), клеями, мастиками, смолами тощо;
- товари, що вміщують або забруднені органічними та неорганічними хімікатами (кислотами, лугами);
- товари побутової хімії;
- товари фармацевтичної промисловості та гігієнічні засоби тощо.
У місті Славутичі контейнери для збору небезпечних відходів, а саме: батарейок, ртутних термометрів, люмінесцентних ламп розташовані за місцезнаходженням:
- Загальноміський парк (майданчик для роздільного збирання відходів);
- Київський квартал, 14 (біля входу до КП «ЖКЦ»).