ПРАВО ДИТИНИ НА СІМ’Ю. ПАТРОНАТ ЯК ФОРМА ДОПОМОГИ
Патронат над дитиною – це професійна комплексна соціальна послуга з тимчасового догляду, виховання та реабілітації дитини в сім'ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин та/або у період прийняття рішення щодо подальшої долі дитини (усиновлення, влаштування до прийомної сім’ї, ДБСТ, під опіку тощо).
️ ХТО НАДАЄ ПОСЛУГУ ПАТРОНАТУ
Надання послуги патронату дитині забезпечується патронатним вихователем.
️ХТО ТАКИЙ ПАТРОНАТНИЙ ВИХОВАТЕЛЬ
Це особа, яка за участю членів своєї сім'ї надає послуги з догляду, виховання і реабілітації дитини у своїй сім'ї.
️ХТО МОЖЕ СТАТИ ПАТРОНАТНИМ ВИХОВАТЕЛЕМ
✔️особа, яка досягла повноліття;
✔️має добровільного помічника (повнолітній член сім’ї (чоловік або дружина, син чи донька, інший член сім’ї) або повнолітня особа, яка проживає на спільній житловій площі);
✔️не має власних дітей віком до 4 років, дітей з інвалідністю, які мають обмеження життєдіяльності;
✔️має відповідні житлові умови для надання послуг з догляду, виховання і реабілітації дитини у себе вдома;
✔️має згоду від усіх членів своєї родини, які проживають у помешканні, доглядати тимчасово влаштовану дитину;
✔️має бути працевлаштованим лише як патронатний вихователь і не мати підробітку, щоб знаходитися поруч із дитиною постійно;
не є опікуном, піклувальником, прийомним батьком/матір’ю чи батьком/матір’ю-вихователем;
✔️не обмежені у дієздатності та не визнані недієздатними;
✔️не перебувають на обліку сімей/осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах.
️ЯК СТАТИ ПАТРОНАТНИМ ВИХОВАТЕЛЕМ
1 Подати заяву про намір стати патронатним вихователем до служби у справах дітей або до центру надання адміністративних послуг за місцем проживання.
2 Пройти разом із з добровільним помічником первинний відбір у службі у справах дітей та отримати направлення на навчання кандидатів в патронатні вихователі.
3 Пройти обов’язкове навчання за програмою підготовки патронатних вихователів спільно з добровільним помічником в обласному центрі соціальних служб.
4 Отримати довідку про проходження навчання та рекомендації про можливість надання послуги патронату над дитиною за результатами проходження повного курсу навчання.
5 Укласти з органом опіки та піклування Договір про надання послуги патронату над дитиною.
️ЯКІ ДОКУМЕНТИ НЕОБХІДНО ПОДАТИ
🖊️заява про намір стати патронатним вихователем;
🖊️заяви про згоду на влаштування дитини до сім’ї від усіх членів сім’ї, які фактично проживають разом з кандидатом;
🖊️висновки про стан здоров’я кандидата та усіх членів сім’ї, які фактично проживають разом з кандидатом;
🖊️довідки про відсутність судимості або обмежень кандидата та членів сім’ї, які досягли 14- річного віку і проживають разом з ним;
🖊️копії паспорта , свідоцтва про шлюб, документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.
️ЯКУ ДЕРЖАВНУ ДОПОМОГУ ОТРИМУЄ ПАТРОНАТНИЙ ВИХОВАТЕЛЬ
✅державна соціальна допомога на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя, яка виплачується на кожну дитину, влаштовану в патронатну сім'ю, у розмірі 2️⃣,5️⃣прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку на місяць, для дітей з інвалідністю – 3️⃣,5️⃣прожиткових мінімумів (зараз прожитковий мінімум для дітей до 6 років становить 2 272 грн, для дітей від 6 до 18 років – 2 833 грн).
✅оплата послуг патронату над дитиною (державне грошове забезпечення) в розмірі - 5 прожиткових мінімумів для працездатної особи на місяць (зараз прожитковий мінімум для працездатної особи становить 2684 грн).
✅Сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за патронатного вихователя.
‼️Соціальна допомога та грошове забезпечення призначаються і виплачуються з дня влаштування дитини в сім'ю патронатного вихователя до дня вибуття з такої сім'ї.
️ДЛЯ КОГО ПОТРІБНА ПОСЛУГА ПАТРОНАТНОГО ВИХОВАТЕЛЯ
👭дітям, які з різних причин тимчасово не можуть перебувати у власній сім’ї або ж їхні батьки та/чи особи, які їх заміняють, тимчасово не можуть піклуватись про них;
👫дітям, чиї батьки та/або особи, які їх заміняють, померли та/чи пропали безвісти;
👫дітям з сімей, в яких існує загроза їх життю та здоров‘ю;
👫дітям, які зазнали насильства, жорстокого поводження;
👫підкинутим чи безпритульним дітям;
новонародженим дітям, від яких відмовились батьки.
☝🏻До сім’ї патронатного вихователя можуть бути одночасно влаштовані тільки діти, які виховувалися в одній сім’ї або є рідними братами та сестрами, в тому числі братами та сестрами вже попередньо влаштованих до сім’ї патронатного вихователя дітей.
☝🏻Загальна кількість дітей, влаштованих до сім’ї патронатного вихователя, визначається наявністю умов для проживання, догляду, виховання та реабілітації кожної такої дитини, зазначених у договорі про умови запровадження патронату.
️ЯКІ ОБОВ’ЯЗКИ ПАТРОНАТНОГО ВИХОВАТЕЛЯ
👉🏻 забезпечувати надання послуг з догляду, виховання і реабілітації дитини в сім'ї патронатного вихователя, піклуватися про її моральний і фізичний стан, нести відповідальність за її життя і здоров'я;
👉🏻створювати належні умови для проживання, навчання, фізичного та духовного розвитку дитини відповідно до її віку, потреб та індивідуальних особливостей;
👉🏻представляти в межах своїх повноважень інтереси дитини у відповідних закладах та організаціях;
👉🏻взаємодіяти з працівниками служби у справах дітей, соціального закладу, вживати заходів, які передбачені індивідуальним планом соціального захисту дитини;
👉🏻співпрацювати з батьками або законними представниками дитини для подолання складних життєвих обставин в межах та у спосіб, визначених органом опіки та піклування.
Послуга патронату дозволяє запобігти інституційному розміщенню дитини й уникнути ризиків бути недоглянутою, дає можливість дитині бути почутою, мати поруч тих дорослих, які готові професійно та толерантно пояснити що відбувається в житті дитини та її батьків, чому це сталося і що буде далі.
Головний підхід патронату - адресування тих потреб дитини, які не помічалися її біологічними батьками чи особами, які їх заміщали, забезпечення для неї люблячого сімейного середовища у період прийняття рішення щодо подальшої її долі у такий спосіб, який найкраще відповідатиме інтересам саме цієї дитини.
Якщо ви виявили бажання стати патронатним вихователем за більш детальною інформацією звертайтесь до спеціалістів служби у справах дітей міської ради.