МЕТАПНЕВМОВІРУС, ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ.
Світом шириться метапневмовірус, який виявлений у 2001 році. В Україні офіційно підтверджено 14 випадків захворювання, але реальна кількість хворих може бути значно вищою.
Метапневмовірус людини (HMPV) може спричиняти захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів в осіб будь якого віку, особливо серед маленьких дітей, людей похилого віку та людей з ослабленою імунною системою.
Зараження відбувається крапельним шляхом, епізоди можуть повторюватись протягом життя. Захворювання частіше протікає легко: нежить, кашель, іноді температура, але може бути тяжким із розвитком дихальної недостатності. Останній варіант раніше спостерігався у пацієнтів з ослабленим імунітетом, після трансплантації легень, тощо.
Орієнтовний інкубаційний період захворювання від 3 до 6 днів, а середня тривалість захворювання може змінюватися залежно від тяжкості, в середньому 7-10 днів.
Метапневмовірус найбільш активний в помірному кліматі протягом пізньої зими та весни.
Як захиститися?
Лікарі радять дотримуватись профілактичних заходів:
обмежити контакти з хворими на респіраторні інфекції;
регулярно мити руки та провітрювати приміщення;
уникати масових заходів під час спалахів вірусу.
Звичайна профілактика інфекції полягає в уникненні/зменшення ризиків повітряно-краплинної передачі (обмеження контактування із хворими на респіраторні захворювання, особливо груп ризику, мити руки, провітрювання приміщень, вологе прибирання). Все це, звичайно, не гарантує зараження, але ж ми памʼятаємо, що уся справа в дозі збудника, що на вас «нападає». Чим вона менше, тим більше шансів мати не тяжке захворювання.
Також важливо слідкувати за своїм здоров’ям: своєчасно лікувати хронічні захворювання, приймати вітаміни (зокрема вітамін D) за призначенням лікаря.
У разі появи симптомів захворювання (нежить, кашель, задишка) необхідно звернутися до сімейного лікаря, а у випадках погіршення стану не зволікати з госпіталізацією.