Благовіщенська міська територіальна громада

Голованівського району Кіровоградської області

Дитячі бійки з дорослими наслідками: що треба знати про відповідальність за них

Дата: 03.02.2025 08:26
Кількість переглядів: 9

Фото без описуОстаннім часом у медіа все частіше з'являються повідомлення про жорстокі бійки серед підлітків, які призводять до серйозних наслідків. Наприклад, випадки побиття школярів однолітками, конфлікти, що переростають у групові атаки, або навіть випадки, коли постраждалі отримують важкі травми. Такі ситуації привертають увагу суспільства та змушують замислитися: яка відповідальність чекає на учасників таких бійок? Чи можуть неповнолітніх притягнути до кримінальної відповідальності? Юристи системи надання безоплатної правничої допомоги (БПД) пояснюють, у яких випадках за подібні дії передбачено покарання та що потрібно знати батькам і дітям.

 

З якого віку передбачена кримінальна відповідальність

 

Кримінальна відповідальність для дітей настає з 16 років. Однак, якщо підліток наніс постраждалому умисне тяжке тілесне ушкодження (наприклад, внаслідок побиття постраждала людина втратила нирку) чи тілесне ушкодження середньої тяжкості (наприклад, ускладнений закритий перелом) — відповідати доведеться з 14 років.

 

Якщо дитині не виповнилось 14, її не можуть притягнути до кримінальної відповідальності. Натомість до неї можуть застосувати спеціальні заходи виховного характеру. Відмітка про такі заходи зазначається в характеристиці дитини, що може вплинути на її подальшу долю, наприклад, стати перешкодою до вступу до коледжу чи університету).

 

Яке покарання може отримати підліток

 

Якщо суд визнає дитину винною, вона може отримати покарання у вигляді:

  • штрафу;

  • громадських робіт;

  • виправних робіт;

  • пробаційного нагляду;

  • позбавлення волі (у найсерйозніших випадках).

 

У випадку, коли потерпілому нанесено тілесне ушкодження середньої тяжкості — неповнолітньому нападнику загрожують виправні роботи, обмеження волі чи позбавлення волі на строк до трьох років. Якщо ж нанесено тяжкі тілесні ушкодження — позбавлення волі від 5 до 8 років.

 

Коли суд вирішить, що неповнолітній може виправити свою поведінку без покарання, до нього можуть застосувати:

  • попередження;

  • обмеження дозвілля;

  • контроль з боку батьків або педагогів;

  • відшкодування матеріальних збитків(у випадку, якщо дитина має власні кошти, а якщо ж ні, то збитки відшкодовують батьки).

 

Яка відповідальність батьків

 

Батьки несуть відповідальність за дії своїх дітей. Якщо неповнолітній у віці від 14 до 16 років вчинив адміністративне порушення, окрім булінгу, батькам можуть призначити штраф від 850 до 1700 гривень.

 

Якщо дитина скоїла кримінальний злочин, але їй не виповнилося 14 років — можуть призначити  штраф від 1700 до 5100 гривень.

 

У разі коли батьки систематично нехтують своїми обов’язками з виховання дитини, їм загрожує кримінальна відповідальність — до 5 років позбавлення волі.

 

Попередити конфлікт значно легше, ніж вирішувати його наслідки. Батькам варто приділяти увагу емоційному стану своєї дитини, навчати її способам мирного вирішення суперечок та контролю власних емоцій.

 

Як дітям отримати безоплатні юридичні послуги

 

Діти мають право на усі види правничої допомоги. Такі послуги надає система надання безоплатної правничої допомоги (БПД). Детальніше — https://legalaid.gov.ua/kliyentam/chy-mayu-ya-pravo-na-bezoplatnu-vtorynnu-pravovu-dopomogu/dityam/ 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь