Благовіщенська міська територіальна громада

Голованівського району Кіровоградської області

26 квітня виповнюється 39 років аварії на Чорнобильській АЕС

Дата: 22.04.2025 13:54
Кількість переглядів: 40

Фото без описуВ ніч на 26 квітня 1986 року, о 01.23, на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний хімічний вибух, який спричинив руйнування частини реакторного блоку і машинного залу.

Внаслідок вибуху виникла пожежа, яка перекинулася на дах третього енергоблока. Вогонь гасили до 5 години ранку. Проте у середині самого четвертого блоку його вдалося ліквідувати лише 10 травня, коли більша частина графіту згоріла.

Після вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише території сучасної України, Білорусі та Росії, але й території багатьох європейських країн – Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищимсьомим рівнем небезпеки.

У перші дні після аварії було евакуйоване населення 10-кілометрової зони, надалі зону евакуації розширили до 30 кілометрів. Загалом в Україні радіоактивно забрудненими стали 2293 населених пунктів, у яких на кінець вісімдесятих років минулого сторіччя мешкало понад 2,6 млн осіб.

Однак у 2022 році Чорнобильська АЕС опинилася під російською окупацією. Загарбники зайняли територію Чорнобильської АЕС, розташованої біля самого кордону з Білоруссю, у перший день вторгнення, 24 лютого. Вони взяли в полон українських військових і фактично тримали в заручниках цивільний персонал станції.

Окупанти перебували в Чорнобильській зоні п'ять тижнів. Унаслідок їхніх дій станція кілька разів залишалася без електропостачання, яке необхідне для охолодження відпрацьованого палива. І в цей момент світ знову опинився на порозі екологічної катастрофи.

Після деокупації ЧАЕС були зафіксовані численні випадки руйнування і розкомплектування обладнання. Не лишилося жодного непошкодженого офісу, зламано меблі, розграбовано і розтрощено комп’ютерну та оргтехніку.

На території Голованівського району проживає 888 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них 155 осіб 1 категорії (мають інвалідність, пов’язану з аварією на ЧАЕС), 319 осіб 2 категорії, 258 осіб 3 категорії, 10 осіб 4 категорії, 101особа із числа членів сімей померлих ліквідаторів аварії на ЧАЕС, 45 дітей, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.

Основним законодавчим актом, який регулює порядок надання пільг та компенсацій постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи є Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до КПКВК 2501530 «Соціальний захист громадян, які потрапили в складні життєві обставини» за напрямком «Виплата деяких видів допомог, компенсацій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» управлінням соціального захисту населення Голованівської районної військової адміністрації  проводиться виплата компенсацій з державного бюджету постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи. З обласного бюджету за програмою «Пільги на медичне обслуговування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проводиться відшкодування коштів за пільгові рецепти на медикаменти постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Подвиг тисяч українців, серед них і голованівців, став символом мужності, самовідданості й жертовності в ім’я Батьківщини. Біль, тривога та уроки Чорнобиля навічно залишаються в наших серцях.

Пам’ятаємо силу й відданість людей, які рятували життя у 1986 році. Цінуємо кожного, хто допомагає захищати життя зараз.

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь