Новини
21 Березня, 2022 р., 13:42
Під час повномасштабної війни РФ проти України у вітчизняному Кримінальному кодексі з’явилася нова стаття — про колабораційну діяльність. Розбираємось, що це таке та що відтепер є порушенням закону.
Таку статтю 111 з приміткою 1 внесли у Кримінальний кодекс України 3 березня 2022, і вона вже є чинною з дня її опублікування.
Колабораціонізм (від фр. collaboration — «співробітництво») — це співпраця громадян держави з ворогом в інтересах ворога-загарбника на шкоду самій державі чи її союзників і участь у переслідуванні патріотів країни, громадянином якої є колаборант.Для довідки:
1. Публічне заперечення війни проти України та заклики на підтримку окупанта
Заборонено публічно (зокрема в інтернеті або ЗМІ) заперечувати збройну агресію проти України та тимчасову окупацію частини її території та публічно закликати:
співпрацювати, підтримувати рішення або дії країни-агресора, її збройних формувань, окупаційної адміністрації,
не визнавати суверенітет України на тимчасово окупованих територіях.
Покарання (якщо провину доведуть у суді): до 15 років позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.
2. Не керівна посада в окупаційній адміністрації
Злочинцями вважатимуть людей, які добровільно обійматимуть посади у незаконних органах влади на ТОТ, окупаційній адміністрації.
Якщо така посада не пов’язана з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, то можуть покарати до позбавлення волі до 15 років без права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, з конфіскацією майна або без.
3. Пропаганда у закладах освіти
Впровадження стандартів освіти держави-агресора та пропаганда в освітніх закладах (незалежно від їх типів та форм власності) на користь:
збройної агресії проти України,
тимчасової окупації частини території,
уникнення покарання держави-агресора за збройну агресію проти України
караються виправними роботами до 2 років або арештом до 6 місяців, або позбавленням волі до 3 років (з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю до 15 років).
4. Матеріальна допомога окупантам та спільна господарська діяльність
Заборонено:
передавати матеріальні ресурси незаконним збройним або воєнізованим формуванням з ТОТ або держави-агресора,
займатись господарською діяльністю у взаємодії з країною-агресором, незаконними органами влади або окупаційною адміністрацією на ТОТ.
Покарання (якщо провину доведуть у суді): штраф до 10 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (нині це до 170 тис. грн) або до 5 років тюрми з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю до 15 років та з конфіскацією майна.
5. Посада в окупаційній адміністрації, проведення псевдовиборів та “референдумів”
Якщо ж громадянин України добровільно погоджується співпрацювати з окупантами на серйознішому рівні, наприклад погоджується на:
посаду в окупантів, пов’язану з організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями,
добровільне обрання до таких органів,
участь в організації та проведенні незаконних виборів або “референдумів” на ТОТ,
або публічно закликає до проведення незаконних виборів або “референдуму” на ТОТ,
за таке каратимуть ув’язненням до 10 років (з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю до 15 років) та з конфіскацією майна або без.
6. Організація мітингів, демонстрацій та інших політичних та інформаційних заходів
Заборонено організовувати, проводити та брати активну участь у політичних заходах (з’їздах, зборах, мітингах, походах, демонстраціях, конференціях, круглих столах тощо) та інформаційній діяльності (створенні, збиранні, одержанні, зберіганні, використанні та поширенні відповідної інформації) у співпраці з агресором або його окупаційною адміністрацією на підтримку:
країни-агресора,
окупаційної адміністрації,
збройних формувань,
уникнення відповідальності за збройну агресію проти України (без ознак державної зради).
За таке можуть покарати (якщо провину доведуть у суді) позбавленням волі до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю до 15 років та з конфіскацією майна або без.
7. Праця у силових структурах окупанта
Порушником закону стає той громадянин України, хто добровільно працюватиме або діятиме у:
незаконних судових або правоохоронних органах на ТОТ,
незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях на тимчасово окупованій території або держави-агресора або допомагатиме їм воювати проти ЗСУ або інших законних формувань України.
Якщо провину таких зловмисників визнають, їх каратимуть тюремним терміном до 15 років (з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю до 15 років, з конфіскацією майна чи без).
При цьому, якщо дії або рішення колаборанта, зазначені у частинах 5-7 цієї статті, призвели до загибелі людей або інших тяжких наслідків, та його вину доведуть у суді, йому загрожуватиме ув’язнення до 15 років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю до 15 років та з конфіскацією майна або без неї. Або й довічний тюремний термін.
Президент також підписав закон, який забороняє російську пропаганду, виправдовування військової агресії Росії проти України та прославляння загарбників.
20 Березня, 2022 р., 10:31
Шановні працівники житлово-комунального господарства і побутового обслуговування населення територіальної громади. Ваша праця ніколи не була легкою, адже саме ви забезпечуєте порядок у нашій громаді, постачаєте воду населенню та кожного дня робите на перший погляд непомітні, але такі важливі речі. У час, коли в нашій країні триває війна, а тисячі людей змушені шукати собі нову домівку, ви продовжуєте працювати на благо жителів та усіх, хто знайшов прихисток у нашій громаді, і роботи у вас суттєво додалося. Вашу невтомну працю часто не помічають, але при мінімальному збої відразу негативно реагують. Бажаю, щоб люди цінували і поважали старання працівників житлово-комунального господарства і побутового обслуговування. Миру й злагоди усім, міцного здоров’я вам, добробуту, родинного благополуччя, мудрості, фінансової стабільності, єдності в досягненні цілей, витримки керівникам та згуртованості колективам!
18 Березня, 2022 р., 10:00
У зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації проти України 14 березня 2022 року зборами суддів Ульяновського районного суду Кіровоградської області прийнято рішення щомісячно перераховувати 40 відсотів суддівської винагороди (заробітна плата судді) на підтримку Збройних Сил України, починаючи з березня 2022 року до закінчення дії воєнного стану в Україні.
17 Березня, 2022 р., 17:20
Задля безперебійного надання послуг населенню Благовіщенське міське підприємство «Комунальник» просить вчасно оплачувати надані вам комунальні послуги. Не зважаючи на ситуацію, яка наразі в країні, від сплати ніхто не звільняється, не проводиться лише нарахування пені та штрафів.
17 Березня, 2022 р., 16:47
Благовіщенська міська рада попереджає про заборону спалювання сухої трави, залишків рослинності, сміття та побутових відходів, розпалювання багаття в паркових зонах та поблизу лісових масивів.
17 Березня, 2022 р., 09:57
Вся країна обороняється, відбиває атаки ворога і допомагає потерпілим, а ще – збирає докази варварської агресії Російської Федерації та її воєнних злочинів. Бо для кожного з нас справедливе покарання ворога так само важливе, як і перемога.
Вся важлива інформація про злочини ворога має бути акумульована і задокументована правильно. Для цього існує єдиний ресурс – https://warcrimes.gov.ua. Це своєрідний доказовий хаб, з яким працюють всі правоохоронні і державні органи.
Офіс Генпрокурора продовжує виконувати координаційну роль і в умовах воєнного стану. На цій платформі об’єднано зусилля правоохоронців, експертів, представників громадських і міжнародних організацій, журналістів і всіх, хто хоче допомогти і фіксує звірські вбивства мирних громадян та інші злочини Російської Федерації на нашій землі.
Для того, щоб зібрана інформація згодом змогла бути використана Офісом Генпрокурора в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі й в українських судах, а також під час потенційних спеціальних міжнародних трибуналів, її необхідно відповідально і кваліфіковано зібрати і оформити згідно з міжнародно визнаними стандартами. Ці докази також будуть використані Міністерством закордонних справ у Міжнародному суді ООН, Міністерством юстиції в Європейському суді з прав людини.
Прокуратура України вже має «бойовий» досвід з розслідування воєнних злочинів. Прокурори знають і вміють використовувати спеціальні механізми, розуміють, яку саме інформацію потрібно консолідувати. Є база даних I-DOC, яка дозволяє здійснювати аналіз та систематизацію цих злочинів. Ця аналітична система інтегрована з ресурсом https://warcrimes.gov.ua.
На сайті платформи покрокова інструкція для тих, хто передає свідчення про злочини РФ. Дотримуючись її, кожен зможе зробити великий вклад у нашу спільну перемогу і на юридичному фронті.
14 Березня, 2022 р., 09:58
14 березня, стартує «Навчання без меж» – спільний освітній проєкт Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури та інформаційної політики, українських телеканалів ПЛЮСПЛЮС, «Піксель» та регіональних каналів Суспільного мовника, а також платформ онлайн-телебачення MEGOGO, Київстар ТБ, 1+1 video та sweet.tv.
10 Березня, 2022 р., 14:41
Уряд ухвалив розроблене Міністерством соціальної політики України рішення, про отримання грошової компенсації «пакунок малюка» за спрощеним порядком.
10 Березня, 2022 р., 13:28
ВРУ ухвалила 14 законів. Серед них - про особливості оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану (законопроєкти №7121 та №7125)
07 Березня, 2022 р., 19:04
Торгово-промислова палата ухвалила рішення спростити процедуру засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) на період ВС